kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
26 Haziran 2021 - Cumartesi 16:59
 
Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi” nöbetinde…
İstanbul Sözleşmesi nöbet tutan İskenderun Kadın Platformu, kadınlar için yaşam güvencesi olan sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini yineledi.
Yaşam Haberi
Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi” nöbetinde…

Ulucami Caddesi üzerinde Güvercinli Parkın önünde bir araya gelen İskenderun Kadın Platformu üyeleri adına açıklama yapan Fatma Çınar, Reyhanlı'da yaşanan tecavüz olayına tepki göstererek, "Tecavüzü bir kültür haline getiren sisteminizi tanımıyoruz. İşte tamda bu sebepten vazgeçmiyoruz. Bu olayın takipçisi olacağız. Öfkeliyiz isyandayız. Açık açık ilan ediyoruz: Kazanılmış haklarımızın hiçbirinden vazgeçmiyoruz. Biz haklarından, hayatlarından, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyen milyonlarız. Haklarımızı güvenceye alan yasaları hayatı pahasına kazananlarız. Ve daha nice hakkımızı mücadelemizle kazanacak olanlarız. Ne İstanbul Sözleşmesi’nden ne de Lanzarote Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz" diye konuştu.

'KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK'

İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için yaşam garantörü ve güvence olduğunu belirten Çınar, “Güvencemizden vazgeçmiyoruz ve sizlere etkin uygulatacağız. Biz bu davadan vazgeçmiyoruz. 1 Temmuz’dan sonra da hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Sözümüz açık, kararımız net. Biz yalnızca İstanbul Sözleşmesi’ne dokunulmamasını değil, Sözleşmenin tüm gereklerinin acilen yerine getirilmesi için acil eylem planı açıklanmasını istiyoruz. Bütün bir hayatı istiyoruz, daha azını değil. Kaybedecek zamanımız yok" şeklinde konuştu.

Çınar konuşmasının devamında taleplerini ise şöyle sıraladı: "Eşit yurttaşlık hakkımızın garanti altına alınması için hayatın her alanında somut adımlar atılmasını istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yasalarda ve hayatın her alanında sağlanmasını istiyoruz. Kazanılmış haklarımızı ve mücadeleyle yazdığımız yasaları tehdit eden söylemlere ve girişimlere son verilmesini istiyoruz. TCK 103. madde kapsamındaki çocuk cinsel istismarcılarına af, 'erken evlilik', 'genç evlilik' gibi adlar altında çocuk cinsel istismarının meşrulaştırılmasına; kadınların Medeni Kanun, Ceza Kanunu ve şiddet ile ilgili kanunlardaki kazanılmış haklarını ve anayasal eşit vatandaşlık ilkesini kamuoyu önünde sürekli olarak tartışmaya açan tüm söylem ve girişimlere son verilmesini istiyoruz. Çocuk yaşta evlendirmeleri ve çocuk istismarını önlemesi gerekirken; aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yumanların soruşturulmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz…”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadınlar, “İstanbul, Sözleşmesi”, nöbetinde…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı