ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 14:16
 
HPV (Human Papilloma Virüsü)ne dikkat!
İskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emine Çelik, HPV (Human Papilloma Virüs) tedavi edilmediği takdirde, birçok kanser türüne yol açabileceğine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
HPV (Human Papilloma Virüsü)ne dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emine Çelik, HPV’nin bir kez vücuda girdiğinde hücreler içine yerleştiğini ve dönemsel olarak tekrarlayan enfeksiyonlara yol açtığını ifade ederek, “HPV aşısı ile amaç, virüsü kontrol altına almaktır. HPV; hem erkek, hem de kadın genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir çeşit virüstür” dedi.

HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna yer almasına rağmen, çok nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabildiğinin bilindiğini de aktaran Op. Dr. Çelik “HPV, dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyondur. Genital siğil, HPV’nin genital bölgede neden olduğu siğillere verilen isimdir. HPV enfeksiyonu, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir. Genital siğil çoğunlukla; oral, anal ve vajinal cinsel temasla bulaşır” diye konuştu.

Partnerler arasında bulaşma oranının yaklaşık yüzde 60 olduğuna işaret eden Op. Dr. Çelik “Erken cinsellik ve çok eşlilik sebebiyle erkek bireylerde HPV kaynaklı siğil görülme oranı yaklaşık yüzde 50 civarındadır. Erkeklerde dış genital bölgede siğil görülebildiği gibi, daha nadir olsa da bazen anüsün içinde veya idrar yolunda da çıkabilir. Böyle bir durumda tuvalete çıkmak rahatsız edici olacaktır. Bunun yanı sıra ağız bölgesi ve solunum yolları da siğil oluşumuna müsaittir. Kadınlarda dış genital bölgede, vajinada, serviks (rahim ağzı) ve makat çevresinde siğiller oluşabilir. Bunun yanı sıra ağız bölgesi ve solunum yolları da siğil oluşumuna müsaittir” şeklinde konuştu.

HPV’nin tedavisi nedir?

HPV’nin tedavisine ilişkin de bilgilendirmede bulunan Op. Dr. Emine Çelik, şunları kaydetti: “Koterizasyon (yakma), kriyoterapi (dondurma) ve lazer gibi yöntemler, siğilleri yok etmek konusunda önemli adımlardır. Ancak ne de olsa dışarıdan müdahaledir. Sadece o bölgedeki HPV yoğunluğuna odaklandığından tedaviden ziyade siğillere geçici çözümdür. Gerçekten HPV ile içeriden mücadele etmenin tek yolu, immün sistemini kuvvetlendirmekten geçer. Bünyenizdeki virüsleri yok etme adımları, hastalıktan tamamen kurtulmak alakalı yapılması gereken en önemli şeydir”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HPV, (Human, Papilloma, Virüsü)ne, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı