kehribar - logo yanı
Haber Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 16:40
 
Gül: “Tarihe sahip çıkmak, boynumuzun borcu”
İlçe tarihinde önemli bir yeri olan Gazi Abdurrahman Paşa türbesinin içler acısı durumuna kayıtsız kalmayan Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül “Tarihimize ve geçmişimize sahip çıkmak, boynumuzun borcu” dedi.
Yaşam Haberi
Gül: “Tarihe sahip çıkmak, boynumuzun borcu”

Belen’in Hatay tarihi geçmişi bakımından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başkan İbrahim Gül “İlçemizde, önem arz eden tarihi yapılarımızı gün yüzüne çıkarma adına başlattığımız restorasyon ve bakım çalışmalarının olumlu geri dönüşlerini almanın huzurunu yaşıyoruz. Tarihi yapılar bakımından çok önemli bir konumda olabilme potansiyelini içinde barındıran ilçemizde çok fazla tarihi yapının yanı sıra, Gastronomi Turizmi ve yaylalarıyla da önem arz eden bir konumda” diye konuştu.

Gazi Abdurrahman Paşa türbesinin de ilçede en önemli tarihi yapıların başlarında geldiğini vurgulayan Gül “Osmanlı Bahriyesi Kara Ordular Komutanlığı, Adana ve Halep Valisi olan paşamız 1790 yılında ilçemizde vefat etmesinin ardından buraya defnedilmiş. Göreve geldiğim ilk aylarda ilçe genelinde yaptığım incelemelerin ardından bir çok tarihi yapının yok olmaya yüz tuttuğunu gözlemledik. Maddi gücümüzün el verdiğince tarihi çeşmelerimizi, dükkanlarımızı ve Gazi Abdurrahman Paşa türbemizde yaptığımız çevre düzenlemeleri ve restorasyon çalışmalarıyla tarihe ışık tutacak hale getirmeyi başardık. Tarihimize ve geçmişimize sahip çıkmak, boynumuzun borcu” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gül:, “Tarihe, sahip, çıkmak,, boynumuzun, borcu”,
Yorumlar
Haber Yazılımı