kehribar - logo yanı
Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 10:31
 
Ekonomik Anlaşmazlıklar Dünyayı Etkiliyor
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Yılmaz; “Kültürel ve tarihi bağları, ortak olan Kardeşlerimiz ile iş birliği içerisinde olmalıyız” dedi.
Ekonomi Haberi
Ekonomik Anlaşmazlıklar Dünyayı Etkiliyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının iş birliği ile bölge iş insanlarına yönelik istişare toplantısı düzenlendi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda sosyal mesafe dikkate alınarak gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Dünyada zorlu bir ticaret savaşları dönemi yaşanıyor. Özellikle ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomik anlaşmazlıklar tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendiriyor. Ayrıca Rusya’nın enerjide dünyanın ileri gelen ülkeleri arasında yer alması tüm ülkeleri etkiliyor. Bu noktada önemli kültürel ve tarihi bağları, ortak milli ve dini değerleri olan Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinin her konuda iş birliği içerisinde olması daha da önem kazanıyor. Globalleşen dünyada ekonominin her konuda belirleyici olduğu günümüz koşullarında kardeş ülkelerin birlikte hareket etmesini ve güç birliği sağlamasını Türk iş dünyasının temsilcileri olarak çok önemsiyoruz. Günden güne gelişen ilişkilerimizi daha da ileriye taşımamız gerektiğine inanıyoruz. Bu gün sizleri İskenderun’da ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. TÜRKSOY Kurucu Üyesi ve ülkemizin kardeş ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarının 30. Yılında bu gün bir arada olmak bizleri çok mutlu etti” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve protokol üyeleri birer selamlama konuşması yaptılar.

      İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, toplantıda,  Uluslararası Türk Kültür Teşkilatının Genel Sekreteri ve yöneticileri, protokol, iş insanları, İTSO Yönetim Kurulu, Meclis üyeleri ve üyelerine Bölgenin ekonomik durumu hakkında sine vizyon destekli olarak sunum yaptı.

  Toplantıda TÜRKSOY Genel Sekreteri  Düsen  Kaseinov,  Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüreliyev, Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ashat Davuthov  kendi ülkeleri ile ilgili sunumlar yaparak,  Türkiye ile birlikte ortak ticaret yapılabileceğine dikkat çektiler ve Hataylı iş adamlarını ülkelerine davet ettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekonomik, Anlaşmazlıklar, Dünyayı, Etkiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı