tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
26 Haziran 2021 - Cumartesi 19:18
 
Bakan Varank Kırıkhan OSB’yi inceledi…
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, beraberindeki heyetle birlikte Kırıkhan ilçesinde yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgesi alanı ve temizlik malzemeleri üreten tesiste incelemelerde bulundu.
Ekonomi Haberi
Bakan Varank Kırıkhan OSB’yi inceledi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da gerçekleştirdiği toplu açılış törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akşam saatlerinde Vali Rahmi Doğan, Milletvekili Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyetle Kırıkhan’da yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgesi alanı ziyaret etti. Bölgeye getirilen kepçeyle operatörlük yaparak alt yapı çalışmalarını başlatan Bakan Varank “Hatay'ı Türkiye sanayisinde ve ekonomisinde çok daha iyi yerlere taşıyacağız” dedi.

Hatay’ın doğasıyla, turizmiyle ve tarımıyla çok güçlü şehirlerden bir tanesi olduğuna işaret eden Bakan Varank, “Ayrıca sanayide de önemli yatırımlara ev sahipliği yapmaktadır. Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi'nin ilk etabının alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Bakanlık olarak Organize Sanayi Bölgelerinin her zaman destekçisiyiz. İlçede mevcut sanayi tesislerini de ziyaret ettik, Koruma Temizlik firmamızın burada çok önemli yatırımları var, hidroklorik asit, klor gibi özellikle temizlik ürünlerinin hammaddelerini bu tesisimiz üretiyor. İçinde bulunduğumuz bu tesiste, yeni tamamlanan, Türkiye'deki tek toz klor üretim tesisi, şu anda deneme üretimleri yapılıyor. İnşallah bu tesiste 1 ay sonra, 20 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz, üretime geçecek. Üretime geçtiğinde de Türkiye'nin bütün toz klor ihtiyacını artık bu tesisimiz görüyor olacak, aynı zamanda önemli bir cari açığın engellenmesine de katkı sağlayacak” diye konuştu.

Kimya sektörünün çok önemli bir sektör olduğunun da altını çizen Bakan Varank “Güvenlik, temizlik firmamız Türkiye'nin her tarafında yatırımları olan ve Türkiye'nin tek Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin olduğu GEBKİM'in de yönetim kurulu başkanı bu firmanın sahibi. Kendileriyle biliyorsunuz son dönemde Tataristan'ın ülkemize yapacağı petrokimya yatırımlarıyla ilgili görüşmelerimiz oldu. Tabii biz Türkiye'nin her tarafında tek gündem maddesi olmasını istiyoruz. Bu da; yatırım, istihdam, üretim ve ihracat. İşte bunun gibi tesisler, bunun gibi müteşebbislerimizin başardığı yatırımlarda işte Türkiye'de tek duymak istediğimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat gündeminin en önemli destekleyicileri. Hatay'ın ihtiyaçları konusunda hem Hatay Valimiz ile hem de vekillerimiz ile bir araya gelerek görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Farklı ilçelerimizin farklı OSB talepleri var, bunların hepsini önümüzdeki dönemde karşılayacağız. İnşallah Hatay'ı Türkiye sanayisinde, ekonomisinde çok daha iyi yerlere taşıyacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Varank, Kırıkhan, OSB’yi, inceledi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı