Kurban Bayramı 2021
kehribar - logo yanı
Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 18:23
 
Amik Afrin Baraj gölünde kuş türleri artıyor...
Türkiye’nin en önemli göç yollarından biri, kuşların geçiş ve dinlenme noktası olan Hatay su tutmaya başlayan Amik Afrin Barajıyla kısa sürede çok sayıda türün de cazibe merkezi haline gelerek adeta kuş cennetine dönüştü.
Yaşam Haberi
Amik Afrin Baraj gölünde kuş türleri artıyor...

Bulunduğu coğrafya itibariyle Türkiye’nin en önemli bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip Hatay, yitirdiği Amik gölünü yıllar sonra yapılan Afrin barajıyla yeniden kazandı. Su tutmaya başlanan baraj kısa sürede su kuşlarının da çekim merkezi haline geldi. Baraj gölünü yaşam alanına çeviren su kuşları türleri de sayıları da hızla artmaya başladı.

 

Afrin baraj gölünde sayı ve türleri artan kuşlar ise beraberinde kuş gözlemcilerinin dikkatini bir kez daha yeniden Hatay’a çekti. Son yapılan gözlem çalışmaları sonucu alanda tespit edilen kuş tür sayısının 175’e yükseldiği kaydedildi.

 

Hatay Tabiatı Koruma Derneği de bu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşarak Kuş gözlemcilerinin, Afrin Baraj gölüyle birlikte bölgede su kuşu türleri ile sayılarının hızla artmasını sevindirici olduğuna işaret ettiğini ve Hatay'ın da 'Kuş Cenneti’ olarak telaffuz etmeye başladığını duyurdu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Amik, Afrin, Baraj, gölünde, kuş, türleri, artıyor...,
Yorumlar
Haber Yazılımı