ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 17:49
 
Akçay ÇED toplantısının İHD raporu!
İnsan Hakları İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk Akçay Mahallesi’nde işletilmesi planlanan 148 hektarlık (1480 dönüm) alanı kapsayan Olivin maden ocağı kırma ve eleme tesisi ile ilgili ÇED toplantısı ile ilgili raporunu açıkladı.
Yaşam Haberi
Akçay ÇED toplantısının İHD raporu!

İnsan Hakları Derneği Banasında yapılan basın açıklamasında Başkan Coşkun Selçuk derneğin toplantıya insan hakları açısından süreci izlemek üzere gözlemci olarak katılma kararı aldığını belirterek “Toplantı öncesinde İskenderun Kaymakamlığı pandemi gerekçesi ile 7 günlük toplantı, eylem ve etkinlik yasaklama kararı almıştır. Toplantıya gözlemci olarak bir arkadaşımızın rahatsız olması nedeniyle Şube Sekreterimiz Adil Bahtiyar yalnız katılmıştır” dedi.

Tespitleriyle ilgili görüşlerini ifade eden İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk “Sabah saat 10 civarında Akçay Mahallesi’ne gidildiğinde mahalle girişlerinin polis ve jandarma tarafından ablukaya alındığı görülmüştür. Mahalleye girişte herkese kimlik kontrolu yapılmış ve ikameti mahallede olmayanların girişine izin verilmemiştir. İHD gözlemcisi arkadaşımız bunu bildirmesine rağmen mahalleye girişi engellenmiştir. Daha sonra yaya olarak toplantı alanına ulaşmıştır” diye konuştu.

Toplantı öncesi mahalle sakinlerinin büyük çoğunluğunun maden işletmesinin açılmasına karşı olduklarını yüksek sesle dile getirdiklerini aktaran İHD Şube Başkanı Selçuk “Toplantıyı yapacak heyet toplantı yerine geldiğinde halkın tepkisiyle karşılaşmış bunun üzerine polisler müdahalede bulunmuştur. Gelen heyetin kapalı yere alınıp kapının halka kapatılması nedeniyle ve toplantının içerideki görevlilerce yapılıp tamamlanacağı düşüncesiyle tepkiler artmıştır. Bundan sonra polisler sert müdahalede bulunmuş ve 9 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltılar sonrasında içeride toplantının yapılmadığına dair bir tutanak tutulduğu toplantının yapılmayacağı ilan edilmiştir. Gözaltına alınanlardan köyde ikamet eden 5 kişi gözaltı aracından indirilerek serbest bırakılmış diğer 4 kişi ikamet adreslerinin Akçay Mahallesi olmaması nedeniyle aracın içerisinde ters kelepçe takılarak emniyete götürülmüş ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır” şeklinde konuştu.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Selçuk açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Amanos Dağları’na açılan maden ve taş ocakları çevreye zarar vermiş büyük bir çevre tahribatı yaratmıştır. Açılan ve planlanan termik santraller ve maden ocakları ithal edilen Angusların İskenderun Limanı’ndan getiriliyor olması İskenderun’da ciddi çevre sorununa neden olmuştur. Planların gerçekleşmesi durumunda İskenderun ve çevre ilçelerde sağlıklı bir  yaşam sürdürmek neredeyse imkansız hale gelecektir. İskenderun Kaymakamlığı’nın ÇED Toplantısı öncesi aldığı toplantı yasağı kararı ÇED toplantısını kapsamamıştır. Bu anlamda daha önce Arsuz İlçesi Hüyük Mahallesi’nde yapılan ÇED Toplantısı öncesi Arsuz Kayamkamlığı’nca da pandemi gerekçe gösterilerek aynı kararın alınmış olması bunun il genelinde idari bir tutum olduğunu göstermektedir. Toplantı yapılacak mahalleye bu kadar  çok sayıda  polis  ve jandarma yığınağı yapılması ve alanda gösterilen demokratik tepkilere karşı sert müdahalede bulunulup gözaltılar yapılması, yapılan gözaltılar sonrasında ikameti mahallede olanların bırakılıp diğer doğa savunucularının emniyete götürülmesi insan hakları açısından kabul edilemez. Yapılan ÇED toplantılarında halkın katılımı ve görüşlerini ifade etmesi bakımından baskıcı olmayan demokratik bir ortamın sağlanması ve halkın görüşlerinin esas alınması gerekmektedir.”                                         

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akçay, ÇED, toplantısının, İHD, raporu!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı