Nilüfer Belediyesi GESK ligi lider bitirdi Nilüfer Belediyesi GESK ligi lider bitirdi

     [email protected] 
 
    Her şeyden önce bu şehirde yaşayan biri olarak hayatımızı kolaylaştırmak için yaptığı ve yapmaya çalıştığı hizmetlerden dolayı Fatih Başkan’a teşekkür ediyorum. Her ne kadar göreve gelmeden önce seçim kitapçığında vadettiği birçok projeyi hayata geçirmemiş olsa da süresinin yetmediğini, Büyükşehirle sorunlar yaşadığını ve bir pandemi, bir yangın ve bir de deprem felaketini yaşadığımızı düşünürsek, bazı projelerin hayata geçmemesinde bu olayların ciddi engeller oluşturduğunu kabul etmemiz gerekiyor.
     Bu olumsuzluklara rağmen yine de partisi tarafından 
başarılı bulunmadı. Devam etmek istemesine ve abisinin büyük torpiline rağmen gönderildi ve yerine genel merkez tarafından Mehmet Dönmez aday gösterildi. İskenderunlulara yaşattığı saçma bisiklet yolu sorunu ve stadyumun yıkılmasıdaki basiretsizliklerin baş aktörü olarak da kötü anılardaki yerini aldı. Şimdi kimse bana, “Sarıseki’ye stat yaptı ya.” demesin. O stadın birçok açıdan yetersiz olduğunu zamanla herkes görecek. Yine de günahıyla sevabıyla İskenderun Belediyesinden bir Fatih Tosyalı geçti diyebiliriz.
    O gidendi, ya gelen…O da Mehmet Dönmez.Beş yılda Belediyeden alacağı maaşın çok daha fazlasını seçim kampanyasında harcayan bir işadamı! Çok değişik ve İskenderunluların hiç alışık olmadığı bir kampanya şekli yürüttü. Sürekli hareketli, enerjik ve sportmen göründü. Doğal görünmeye çalıştı. Her kesimden oy almak için büyük çaba sarf etti. Özellikle rahat giyinerek gençlere yakın olmaya çalışıp, bürokrasinin soğuk yüzünü göstermemek için özel çaba harcadı. Sürekli “Sizden biriyim.” diyerek bunu birçok seçmene kabul ettirdi. Bence başarılı bir kampanya yürüttü ve mükafatını Başkan olarak elde etti. Ortaya pek proje atmadı. Akılda kalan projesi diyebileceğimiz, sahil şeridine yapacağını söylediği Eyfel kulesinden daha gösterişli ve görkemli İDÇ anıtı ve müzesi vaadi oldu! Pek inandırıcı olmasa da bunu birkaç kez dillendirdi. Bekleyip göreceğiz. Ama zaten depremden çıkmış bir şehrin Belediye Başkanlığına aday olan ve kazanan bir insanın ortaya projelerle çıkması da pek inandırıcı olmazdı. Kaldı ki böyle bir durumda da kimse proje falan istemez de. İnsanların ilk etapta isteyeceği en önemli şey bir an önce şehrin yeniden ayağa kalkması ve alt yapısının yeniden sağlıklı bir şekilde işler duruma getirilmesidir. Altyapı derken sadece kanalizasyondan bahsetmiyorum, ki şu anda en önemli sorun da aslında o gözükmektedir. Kanalizasyon ve yağmur drenaj şebekelerinin yenilenmesi, yolların ve kaldırımların eski haline döndürülmesi, trafik düzeninin yeniden sağlıklı çalışır bir vaziyete getirilmesi,  İskenderun’un gözbebeği sahil şeridinin elden geçirilmesi ve şu yıkım işinin bir an önce bitirilip, geçici de olsa yıkılan yerlerin yeşillendirilmesi. Bunlar yeni yönetim için zaten yeteri kadar zaman alacak. Bu işlerle uğraşırken araya İskenderun’un ihtiyacı olan birkaç proje sıkıştırılırsa da ne âlâ!
    Anlayacağınız yeni Belediye Başkanı Sn. Mehmet Dönmez ve ekibinin işi gerçekten çok zor. Yapılacak çalışmalarda meclis çoğunluğunu elinde tutan muhalefet partisinin yapıcı eleştirilerine kulak verip, şehri birlikte yönetirse mesafe katedebilir. Aksi olursa kaybeden yine İskenderun olur.
     Ben yeni başkan ve ekibine kolaylıklar diliyor ve kazananın İskenderunumuz olmasını temenni ediyorum. Yerel yönetimde söz sahibi olan bütün bileşenlerin başarılı olmasını canı gönülden istiyor, kısır çekişmelerle uğraşacak bir dakikamızın bile olmadığını belirtmek istiyorum.

Editör: Halit Sapmaz