Türk Hava Kurumu İskenderun Şube Başkanı Ferit Ali Gündel, ülkenin geleceğinin havacılıkta olduğunu belirterek, gençlere havacılığı sevdirmek için 2022 yılını aktivitelerle geçirdiklerini söylerken, 2023 yılı programını da açıkladı.

Gaziantep'te depremzedelerin medikal ihtiyaçları onarılıyor Gaziantep'te depremzedelerin medikal ihtiyaçları onarılıyor

  

        Türkiye’nin geleceğinin havacılıkta olduğu vurgusunu yaparak, geçer yılın değerlendirmesini yapan THK İskenderun Şube Başkanı Ferit Ali GündelTürk Hava Kurumu, ülkemizin en eski kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşlarından birisidir. Kurum olarak 2022 yılında pek çok faaliyetimiz oldu. Deri, zekat toplama haricinde sivil havacılık ile ilgili faaliyetlerimiz de oldu. Dünya Havacılık Günü’nde İskenderun'daki genç kanatlarımızla birlikte etkinliklerde bulunduk. Bu faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Başkan F. Ali Gündel, kurum olarak sadece aktivitelerle çalışmalarını sınırlandırmadıklarını kaydederek, şöyle devam etti: 

“Bugün yaptığımız faaliyetlerde havacılığın önemi ile alakalı pek çok bilgilendirme çalışması yaptık. Öncelikli amacımız, Türk Hava Kurumu olarak gençlerimize havacılığı, havacılık sporunu sevdirmektir. Ülkemizin ve dünyanın geleceğinin havacılıkta olduğunu bütün gençlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Biz geçen yıl Türk genç kanatlar öğrencilerimizle beraber Türkiye'de en faal şekilde çalışan şubelerden biriyiz. Gerek üniversitelerde, gerek okullarımızda pek çok faaliyet yapıyoruz. Havacılığı tanıtmak adına maket uçak çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımız hem şubemizde hem de okullarımızda devam ediyor. Üniversite öğrencilerimize maket uçak kurslarını verdik.”

2023’Ü GENÇ KANATLAR YILI İLAN ETTİK

Başkan Günel, sömestr tatilinin ardından ilk, orta ve liselere yönelik programlarının olacağını duyurarak “Şubat tatilinden sonra da okullarımızda öğrencilerimize havacılığı sevdirmek amacıyla başlangıç olan maket uçak, model uçak yapım kursları vereceğiz. Geçen yıl pek çok okulumuzda Türk Hava Kurumu genel merkezi olarak bir çalıştay yaptık. Havacılığı tüm Türkiye'ye daha fazla tanıtmak, daha fazla faydalandırmak ve aynı zamanda genç kanatlar üzerinden bu faaliyetleri yoğun bir şekilde yapmak için 2023 yılına genç kanatlar yılı olarak ilan ettik. 2023 yılında gençlerimizle alakalı kurumunuzun verdiği pek çok kurslar var. Bunlar, planör kursu, yelken, kanat, yamaç paraşütü, maket uçak gibi pek çok kurslardır.

2023 yılında yoğun bir şekilde gençlere gezi programları düzenleyeceklerinin altını çizen Günel şu bilgileri aktardı: “Bu yıl gençlerimizi, Erzincan, Eskişehir ve İnönü'ndeki tesislerimize kurslara göndereceğiz. Bazılarını ücretsiz olarak faydalandıracağız. Gençlerimizle beraber yıl içerisinde pek çok çalışmalarımızı yapacağız. Biz onlardan azami derecede havacılığı yaymak, insanlara anlatmak için faydalanacağız, onlar da bizden yaptıkları işlerde uzmanlaşmak için kurslarımız sayesinde faydalanacaklar. İnşallah İskenderun'da da yamaç paraşütünü 2023 yılı içerisinde hocalarımızla kurslar açarak daha da aktif hale getireceğiz. Biz bu vesileyle bütün gençlerimizi lisedeki gençlerimiz dahil Türk Hava Kurumu'na faaliyetleri hakkında bilgilendirmek için bekliyoruz.”