Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın ev sahipliğinde, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 109. Yönetim Kurulu Toplantısında 2023 yılında da Kalkınma ajansının genç girişimciler başta olmak üzere projelere destek ve hibe çalışmalarına devam edileceği belirtildi.

dogaka1

Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Ömer Faruk Coşkun, Ajansımız faaliyetlerine; destek programları uygulamaları, ulusal ve uluslararası programlara yönelik proje geliştirme çalışmaları, yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri ile araştırma, analiz ve planlama çalışmaları çerçevesinde devam edilmektedir diyerek şunları söyledi:

Sigortacılık sektörü BTSO’da buluştu Sigortacılık sektörü BTSO’da buluştu

“ Önceki dönemlerde uygulamaya alınan; turizm altyapısı programları, özel sektöre yönelik faizsiz kredi desteği programları, güdümlü proje desteği ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Üreten Şehirler Programı kapsamındaki projelerin uygulanmasına devam edilmektedir.”

Vali Coşkun, makine imalatı ve yazılım sektörlerine yönelik faizsiz kredi desteği programında başvuruların alınmakta olduğunu 2023 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı için proje hazırlıklarına başlanıldığına da açıklamasında yer vererek şöyle devam etti:

“ Avrupa Birliği tarafından finanse edilen FRİT Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan ve bölgemizdeki girişimcilik kültürünün geliştirilmesine yönelik projede, faaliyetlere başlanılacaktır. Kahramanmaraş, Osmaniye ve İskenderun’da girişimcilik merkezi kurulması ile başlanacak projede girişimci adaylarına eğitim ve hibe desteği sağlanacaktır.

 Diğer taraftan, 2024-2028 yılları arasını kapsayacak Ulusal Kalkınma Planı hazırlıkları ile uyumlu olarak aynı dönemi kapsayacak şekilde yeni Bölge Planı hazırlıkları devam etmektedir. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik konuların ele alınacağı bu Bölge Planı, Cumhurbaşkanı onayı ile uygulanacaktır. Bölgesel kalkınmada birçok program ve projenin hayata geçmesine vesile olacak bu çalışma taslak olarak tamamlanmış ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne iletilmiştir.

Kalkınma Ajansları tarafından 2022 ve 2023 yılları teması olarak belirlenen “genç istihdamı” çalışmaları kapsamında, 34 yaş altı gençlerin kendiişlerinde istihdam edilmelerine destek vermek amacıyla başlatılan “Girişimci Geliştirme Merkezi Programı” hazırlıklarına devam edilmektedir. Program ile kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hem danışmanlık ve mentörlük desteği verilecek hem de sermaye sahiplerinden oluşan platformlarda bu fikirlerini ortaklığa açabilme imkanı sağlanacaktır.

 Özet olarak ifade edilen bu faaliyetlerin yanı sıra mevcut programlar kapsamındaki projelerin izleme ve değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek çalışmalarına devam edilmektedir.”