İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, oda olarak Hatay Kaytaz Böreğinin coğrafi işaret tescilini gerçekleştirilmesinin ardından Avrupa Birliği Komisyonunda da korunmasının sağlanması için çalışma başlatıldığını söyledi.

kaytaz-koruma-altida3kaytaz-koruma-altida1

Sivas'ın GES'inde üçüncü etap Sivas'ın GES'inde üçüncü etap

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay İli yöresel lezzetleri ile dünya mutfağına dahil olmuş ve bu bağlamda birbirinden farklı yemekleri ve mezeleri ile adından söz ettirerek ülkemizde gastronomi turizminin merkezlerinden biri haline geldiğini hatırlatarak,” Dolayısıyla İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Hatay İlimizin değerleri korumak bölgemizde ki tüm kurumların olduğu gibi bizlerinde görevidir. Netice itibariyle mutfak kültürümüzün bir parçası olarak ehemmiyet arz eden “Hatay Kaytaz Böreği” ile coğrafi bölge arasındaki bağ, ürünün ünü, ürünün yapım şekli ve üretim becerisi kuşaklar boyunca aktarılmış ve usta-çırak ilişkisi ile yeni nesillere aktarılmıştır.

Bölgede üretilen ve “Hatay Kaytaz Böreği” olarak tarihsel çalışmalarda kayıt altına alınmış olan bu kıymetli ürünümüzün, Avrupa Birliği Komisyonunda da korunmasının sağlanması için titizlik ile yürüttüğümüz çalışmalar AB Komisyonuna gerçekleşmiş olup ön incelemesi olumlu bir şekilde tamamlanarak 30 Ocak 2023 tarihinde de başvurumuzun kabul edilmiştir. PGI-TR-02900 başvuru numarası ile kayıtlarda yerini aldığına dair Komisyondan yazı coğrafi işaret danışmanız Huriye Özener’e ulaşmıştır.

Burada şunu belirtmek isterim ki gıda güvencesi ve güvenilir gıdaya ulaşmanın yolu tarımdan, kırsal kalkınmadan ve de özellikle coğrafi işaretlerden geçmektedir. Bu nedenledir ki coğrafi işaretli ürünlerimize daha çok sahip çıkmalıyız.

 İskenderun TSO olarak, ülkemizde başvurusunu yapacağımız coğrafi işaretli ürünlerimiz için saha çalışmalarımızı tamamlamış olup yeni başvurularımızda da olacaktır. “Hatay Kaytaz Böreği” nin gerek ülkemizdeki korunmasının sağlanmasında gerekse Avrupa Birliği Komisyonuna başvuru sürecinde ve yeni başvurusunu gerçekleştireceğimiz coğrafi işaretli ürünlerimizin saha çalışmalarında bizlere destekçi olan başta üreticilerimiz ve ekibimiz olmak üzere Coğrafi İşaret Danışmanımız Huriye Özener’e teşekkür ediyoruz. “ dedi.

kaytaz-koruma-altida2