Yatırım Emlak Danışmanlığı sahibi Hatice Vanoğlu, emlak sektörünün durma noktasına geldiğini belirterek, bunun en büyüm etkenin, 0.69 oranında belirlenen kredilerin henüz verilmemesi olduğunu söyledi.

Son dönemlerde gayrimenkul sektöründe satış ve kiralamalarda rakamların astronomik seviyelere ulaşması, beraberinde şikayetleri ve anlaşmazlıkları da getirdi.

İskenderun.org ekibine özel açıklamalarda bulunan Yatırım Emlak Danışmanlığı sahibi Hatice Vanoğlu fiyat artışlarını da dolardaki seyir ve vatandaşların bir birine bakarak belirlediği piyasalar olduğuna işaret etti. 

Süs bitkileri ve peyzaj sektörü İstanbul'da buluşuyor Süs bitkileri ve peyzaj sektörü İstanbul'da buluşuyor

BANKALAR KREDİ VERMİYOR

Gayrimenkuldeki son durumun nedenlerine dikkat çeken Emlak Danışmanlığı sahibi Hatice Vanoğlu “Sektörümüz şu anda durma noktasında diyebilirim. Fiyatların astronomik noktaya ulaşmasıyla satışlar çok daha az oranla gerçekleşiyor. Krediler açık değil. Şu anda 0.69’un kargaşası yaşanıyor. Daha çok hareketlilik parsellerde yaşanıyor. Dairlerde vatandaşların 0.69’un, 0.79’un nasıl sonuçlanacağı, neler getireceği düşüncesine sahipler. Limitler açık olmamakla birlikte bankalar da kredi vermiyor. Doların yükselmesi konut fiyatlarının da yükselmesine yol açtı. Sonrasında vatandaşlar bir birlerine bakarak daire fiyatlarını yükseltti. Parsel fiyatlarını daha da yükseltirken, yüksek fiyatla satışları da fiyatlara ivme kazandırdı. Kira artışları da benzer seyirde gidiyor. Daha önce yüzde 10 ile fiyatlar belirlenirken şimdi daire satış fiyatları 1 milyon liradan 2 milyon liraya yükselince ev sahibi daire satış rakamlarına bakarak fiyat belirliyor. Bu durum kiracıları çok zorladı ve büyük bir şaşkınlık içerisindeler. Bu durum 0.69’un getirdiği bir ağırlık aslında” diye konuştu.

Gayrimenkul Danışmanı Vanoğlu, şu anda piyasada yüzde 80 kredi alınabilecek direnin bulunmadığını ileri sürerek değerlendirmesini şöyle devam ettirdi:

“Müteahhitler rayiç bedeli üzerinde fatura kesince bankalar da buna göre kredi veriyor. Şu anda hiçbir müteahhit satış rakamında rayiç kesemiyor. Şu anda yüzde 80 ile kredi alınabilecek daire yoktur. 1 milyon liraya satılan daire için 750 bin liralık fatura kesiliyor, geri kalanını da nakit ödemek zorunda. Bu durumda evinize girmesi gereken gelir 40 bin liranın altında olmaması gerekiyor. Bankalarla yaptığımız görüşmelerde bu kredilerin henüz verilmediğini, zaman içerisinde verilebileceğini söylüyor. Krediler verilmeye başlanınca piyasalarda hareketliliğin olacağına inanıyorum. İnşallah insanlara çok faydalı kredi olacak.”

EMLAKÇININ BELGELERİ OLMALI

Sön dönemlerde herkesin emlakçı olmak için uğraş verdiğinin altını çizen Vanoğlu, “Emlak sektöründe taşınmaz ticari belgesi olan emlakçıların sayısının çoğalması  gerekiyor. Herkes dışarıdan emlakçı olma yolunda.. Bizler eğitimler alarak, 120 saatlik eğitimimiz var, taşınmaz ticari belgemiz var, ruhsatımız var. Bu ve bunun gibi belgeleri olan insanlarla çalışırsak mesleğimizle zirveye çıkarız” açıklamasında bulundu.

4df9155d-23cd-496a-bd63-153a4b51d5b2