Türkiye’nin yüz akı savunma sanayi firmalarından olan Roketsan, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bin kişiye istihdam sağlayacak yeni bir tesis kuracak.

roketsan-hatay-tesis1Zeytindalı Operasyonlarında üs olarak kullanılan stratejik önemi ile dikkat çeken Hatay’da yapılacak olan tesiste ilk adımın atılması amacıyla Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı törende savunma sanayi sektör paydaşları bir araya geldi.

TİP, Atalay'ı TBMM için aday gösterdi TİP, Atalay'ı TBMM için aday gösterdi

 Törene AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Pavo Group Yönetim Kurulu Başkanı Alper Özbilen ve vatandaşlar katıldı. Hatay’ın yeniden ayağa kalkabilmesi için yapımı gerçekleşecek tesiste ilk etapta bin Hataylı gence iş imkanı sunulacak.

Türkiye’nin bölgesinde küresel güç olabilmesi için son dönemde yoğunlaştırdığı sanayi yatırımlarından olan Roketsan’ın Kırıkhan’da kuracağı tesiste füze ve roket parçaları üretilecek. Türkiye’nin bölgesindeki terör odaklarını inlerinde yok etme projesinin bir parçası olacak tesis Hatay’ın Ortadoğu’da yeni üs olmasını da sağlayacak.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZI İSTİHDAM EDECEĞİZ

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, tesiste depremzedelerin istihdam edileceğini belirterek, tesis ile depremin izlerinin kısa zamanda silineceği mesajını tüm dünyaya vereceklerini belirtti. Demir yaptığı konuşmada, “Depremzedelerimizi özellikle istihdam edeceğiz. Yüksek teknolojili ürünlerle ilgili de çalışmaları sağlayacağız. Aynı zamanda onların da çalıştıkları tesisin yakınında iskan edilmesini sağlayacağız. Yapılacak tesisler aynı zamanda modern bir mahalle olacak. Böylece depremden sonra savunma sanayisinde Türkiye, dünyaya verdiği güçlü mesajı bu anlamda da büyük bir felaketten sonra nasıl ayağa kalktığını nasıl daha azimle, daha güçlü, daha hızlı yol aldığını göstermiş olacak. Başta 200-250 civarında bir istihdam daha sonra 500'e kadar gidecek bir sayıyı şu anda planlıyoruz” dedi.

YAYMAN’DAN TEŞEKKÜR

AK Parti Hatay Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili adayı Hüseyin Yayman, tesisin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “ Hatay’ı seçen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Roketsan firma yöneticilerine teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en stratejik yatırımı en stratejik il Hataya yapılıyor. Deprem nedeniyle büyük acılar yaşayan şehrimiz için umutları yeşerten bir girişim oldu. Bu bölge zeytin dalı harekâtının stratejik üs merkeziydi. Şimdi de bu kıymetli yatırımla değerine değer kattı.” Şeklinde konuştu.

Kırıkhan’da Roketsan Üretim Tesisi ve Yerleşkesinin ilk kazıları yapılan törenle gerçekleşti.