Hastaların rahatsızlıklarına şifa ararken kendini emanete edeceği kişileri doğru seçmelerini öneren Uzman Fizyoterapist – Osteopat Mehmet Ali Yılmaz, fizik tedavide yapılan hataları düzeltenin zor olduğuna dikkat çekti.

Kanseri Anlattılar Kanseri Anlattılar

Osteobalans Fizyoterapi ve Egzersiz Danışmanlık Merkezi ortaklarından uzman Fizyoterapist Mehmet Ali Yılmaz, rahatsızlıklara dayalı fizik tedavi için kendilerine başvuran hastalardan öncelikle doktor tanısı talep ettiklerini belirterek “Rahatsızlıklarda hastalarımızın doktor tanısının konmasının haricinde böyle bir tedavi almaları gerekiyorsa, fizyoterapiden deste almak istiyorlarsa iyi bir araştırma yapsınlar. Çünkü hatalı tedavi uygulamaları da daha kötü sonuçlara yol açabilir. Eğer ki kendini yanlış kişiye emanet eden insanlar da sonucu ölüme sonuçlanacak bazı problemler de duyabiliyoruz yaşayabiliyoruz.” dedi.

TEKRAR KURTARILAMAYACAK

BİR SONUÇLA KARŞILAŞILABİLİYOR

Bir kişide, rahatsızlık varsa öncelikle bir tanının konması gerektiğini ifade eden Fizyoterapist Mehmet Ali Yılmaz, “O tanı için uzman doktora görünsünler, ondan sonra tedavi konusunda fizyoterapist araştırmasına gittiklerinde o fizyoterapistin gerçek fizyoterapist olup olmadığını, diplomasının olup olmadığını ve hangi sertifikalara, ne tür eğitim alıp, almadığını araştırmalarını tavsiye ederim. Merdiven altı ‘Fizyoterapistim’ diye kendini tanıtan kırık-çıkıkçı gibi, kendine Doktor Fizyoterapist sağlıkçı, gibi tanıtan kişilere kendilerini emanet etmesinler. Çünkü bu sağlık tekrar gelemeyen bir şey, tekrar kurtaramayacak bir sonuçla karşılaşabilir bir durum. Kendilerini emanet edecek kişilere iyi seçsinler” diye konuştu.

SAĞLIK BAKINLIĞI DA

DENETİMLERİNİ ARTTIRMALI

Merdiven altı Fizyoterapist merkezlerinin bölgede çok yaygın olduğuna işaret eden Fizyoterapist Mehmet Ali Yılmaz, “Özellikle çok fazla araştırmadan kendilerini emanet eden kişilerden görüyoruz ki, olumsuz sonuçlarla bize geri dönüş yapıyorlar. Onların yaptığı hataları düzeltmekte bizim için çok zor oluyor. Bazen duyduğumuz bazı durumlarda ölümle sonuçlanmış hastalar da duyuyoruz. Biz bu tür durumlarda derneğimize şikâyette bulunuyoruz. Derneğimiz öncelikle mahkeme yoluyla bu tür yerlere uyarıda bulunuyor, en sonunda kapatılmaya kadar gidiyor. Sağlık bakanlığının biraz daha bu denetimleri arttırması gerekiyor” şeklinde konuştu.  

IMG_20230113_123137IMG_20230113_121224