Hatay’ın İskenderun ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde bölgede faaliyet gösteren sürücü kursları sorunlarını masaya yatırarak çözüm yolları aradı.

İskenderun Erzin Dörtyol Payas Belen Arsuz Sürücü Kursları Temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda sektörün sorunları görüşüldü. Özel BAL Sürücü Kursu Yönetim Kurulu Başkanı ve İTSO Meclis Üyesi Hüseyin Tuncer; “Sürücü kursları olarak ülkemizde istihdam sağlayan vergisini ödeyen sektör temsilcileri olarak zor bir süreçten geçiyoruz” dedi.

Özellikle akaryakıta peş peşe yapılan zamlar ve vergilerin sektörü olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Hüseyin Tuncer “Sürücü kurslarımızın yolları başta olmak üzere birçok sorunlarımız var. Bu gün bu sorunlarımızı bir araya gelerek paylaşmak ve çözüm önerileri bulmak için buradayız. Her zaman yanımızda olan sorunlarımızı dinleyen ve çözüm yolları arayan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Levent Hakkı Yılmaz’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar İSTE’deydi YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar İSTE’deydi

BAL sürücü Kursu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tuncer, sürücü kursları kurucuları ile birlikte İTSO’da yapılan toplantıya ilişkin şunları paylaştı: “Ortak kararlar aldığımız toplantıda; eğitimin kalitesi üzerine daha iyi nasıl hizmet verilebilir? Topluluğumuza nasıl daha iyi sürücü eğitmenleri yetiştirebiliriz? Diye fikir alışverişinde bulunduk. Maliyetlerin en azından öğrencilere daha az nasıl mal olacağını görüştük, sonuç olarak biliyorsunuz bizim sürücü kursunda taban fiyat uygulaması var, taban fiyat uygulaması olduğu için hiçbir kurum kendi başına ücret verme hakkı yok. Bu milli eğitim bakanlığının kanun gereği çıkardığı ücretin altına düşen kurum, 20 asgari ücret tutarında ceza yer. Bu ceza yenmesin diye ortak hareket etme kararı aldık” şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca Sürücü Kursları ortak kararla, taban fiyat denetleyecek, bağımsız bir dedektiflik firması ile anlaşma kararı aldıklarını da aktaran Hüseyin Tuncer şunları söyledi: “Bu yasal taban fiyatının altına inilmemesi boyutunda zaten kanun nezdinde inmememiz gerekirken, biz de kendi kendimize, bir nebze de takip ettiriyoruz. (B) sınıfı araç ehliyet fiyatı 6.500 lira kurum ücreti bunun sigorta vergi artı damga vergisi harçları içerisinde 6.500 lira artı ehliyeti kazandıktan sonra 1460 lira civarında ehliyet harcı %122. küsredatlı bir şekilde artarak ehliyet fiyatı 3.260 lira civarına geldi. Harçlarda o civarda teorik ve direksiyon harçları o civarda artıyor, ortalama 10.500'e yakın bir maliyet çıkacak ortalama %122.9 civarında bir zam gelmiş oldu. Biz de bunun için ne yapabiliriz diye elimizden geleni kurucular olarak geçen toplantıda dile getirdik. Bu ekonomik koşullar içerisinde biz birçok sigortalı insan çalıştırıyoruz. Bir sigortalıya 5-6 öğrenciyi kullanabiliyoruz sigorta maliyeti de biliyorsunuz çok arttı. Biz de istemiyoruz fiyatların böyle artmasını ama ayakta kalabilmek için mecburuz ki, bu düzenlemelerin yapılması gerekti zaten bizde olan bir şey yok kanun maddesi bize bunu emrediyor”

kurs3kurs1kurs2kurs0