Hatay’ın İskenderun ilçesinde Sağlık Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ve dünyada sağlıklı insanlar üzerinde yapılan tarama ile mücadele edilen kanserler konusunda eczane teknisyenlerine yönelik seminer verildi. 

Karda yolları kapanan köyde ölüm kalım savaşı Karda yolları kapanan köyde ölüm kalım savaşı

İlçe Sağlık Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Akdeniz Eczane Teknisyenleri Federasyonu ve İskenderun Eczane Teknisyenleri Başkanı Cemal Çelik, kentte eczanelerde görev yapan eczane teknisyenleri ilgi gösterdi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Sorumlusu Dr. Buket Karaca, kanser tarama programına işaret ederek “Tarama ne demek? Hangi hastalıklar taranır. Tarama; görünüşte sağlam ve sağlıklı kişilere yapılır. Bizim burada KETEM’de yapılan üç çeşit kanser taraması da, sık görülen, sık öldüren, sık sakat bırakan, aynı zamanda önlenebilen bu hastalıkların erken teşhis edildiğinde çok etkin tedavileri olan hastalıklar olduğu için mutlaka biz bu üç çeşit kanseri ülkemizde ve dünyada taramaktayız” diye konuştu.

Akdeniz Eczane Teknisyenleri Federasyonu ve İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, İskenderun ilçe sağlık müdürlüğü tarafından kanser haftası dolayısıyla eczane teknisyenlerine yönelik seminer düzenlendiğini belirterek, “Doktor Buket Karaca, bu konuda çok güzel açıklayıcı bilgiler verdi. Kanserle ilgili önemli olan erken tanı, erken teşhis, bununla ilgili biz eczane teknisyenlerine dördüncü eğitimimiz oluyor. Bu eğitimlerin çok büyük faydasını görüyoruz” dedi.

IMG_20230105_125902IMG_20230105_125849IMG_20230105_125747IMG_20230105_125625