İskenderun Gelişim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, ‘düztabanlık nedir, nasıl tedavi edilir?’ bilgilendirmede bulundu.

Düztabanlığın toplumda sık görülen bir durum olduğunu ifade eden Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, “Düztabanlık, ayağın iç tarafında uzunlamasına bulunan kavisin azalması ya da tamamıyla kaybolmasıdır. Halk arasında taban düşüklüğü, taban çökmesi ya da taban düzleşmesi olarak bilinir. Ortopedi polikliniğimize sıkça başvuru yapılmaktadır. Yeni doğan bebeklerin ayaklarındaki düztaban görüntüsü fizyolojik yani normal olarak kabul edilir. Birçok bebeğin ayağına baktığımızda, ayak düztaban gibi görünür. Bebeklerde ayakaltındaki yağ yastıkçıklarının daha geniş olması, kasların, bağların ve kemiklerin daha esnek olması, bebeklerde düztaban görüntüsüne sebep olmaktadır. Ayağın iç tarafındaki uzunlamasına kavis ortalama olarak 2 ile 3 yaşında oluşmaya başlar. Yani düztaban görüntüsü düzelmeye başlar. Bu kavis tamamen iyileşmesi 6 ile 10 yaşına kadar sürebilir. Bazı çocuklarda ise hiç oluşmaz. Bu çocukların ayakları yetişkinlikte de düztaban şeklindedir. Bu durum toplumda yüzde 10 ile 20 arasında görülür” diye konuştu.

Karda yolları kapanan köyde ölüm kalım savaşı Karda yolları kapanan köyde ölüm kalım savaşı

DÜZTABANLIK NASIL

TEDAVİ EDİLİR?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, “Düztabanlık; esnek ve sert düztabanlık diye ikiye ayrılır. Düztabanlıkların çoğu esnek düztabanlıktır ve çocukta herhangi bir şikâyete yol açmaz. Aileler bu konuda çok endişe duysa da, esnek tabanlık çoğu zaman sorun yaratmaz, tabanlık ya da ameliyatlık bir durum gerektirmez. Ayrıca yapılan araştırmalarda esnek düztaban olan ve sporla uğraşan çocukların atletik performanslarının normal düzeyde olduğu saptanmıştır. Esnek düztabanlığa sahip az bir hasta grubunda ayağın iç tarafında ya da ayak bileğinin dış kenarında ağrı görülebilir. Bu hastalığa kavis desteğini sağlamak için tabanlık önerilebilir. Bu tabanlıklar şikâyetin azalmasına yardımcı olabilir. Ancak düztabanlığı düzeltmez. Tabanlıklarda kişiye özel tabanlık yerine, doktorunuzun reçete edeceği standart tip art destekli tabanlıklar yeterlidir. Bazı hastalarda düz tabanla beraber aşil tendonda kısalık ve gerginlik görülebilir. Bu hastalara öncelikle aşırı germe egzersizleri öneriyoruz. Ameliyat dışı tedavilerden fayda görmeyen ve ağrı şikâyetleri geçmeyen destek düztabanlığa sahip hastalara, nadir de olsa ameliyat önerebiliyoruz. Sert düztabanlık çoğunlukla doğumsal ayak problemleriyle birliktedir. Bu hastalar ayakkabı giymekte zorlanırlar ve ayaktaki ağrı şikâyetleri ileri düzeyde olabilir. Şikayetleri ileri derecede olan hastalara kemik düzeltme ya da eklem doldurma gibi kompleks ortopedik ameliyatlar önerebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Ali Tufan Pehlivan