Şu an çok ciddi ilaç tedarikinde sıkıntı yaşadıklarını belirten Hayat Eczacılar Odası İskenderun Temsilcisi Ahmet Türen, eczacılar olarak hastalara ilaç ulaştırma konusunda maalesef büyük problemler yaşadıklarını söyledi.

İlaç tedarikinde yaşadıkları sıkıntıları kamuoyu ile paylaşan Eczacı Ahmet Türen “Şubat ayında olması gereken fiyat zamlar geçişi, Aralık ayına alınmasına rağmen, halen ilaç tedarikinde çok sıkıntılar yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz şu anki mevsimden kaynaklı olarak üst solunum enfeksiyonları artmasından, özellikle çocuk hastalıklarında acilde, çocuk polikliniğinde, çok ciddi bir artış var başvurularda. Buna bağlı olarak da şuan eczanelerimizde, bizler yoğunluk yaşamaktayız” dedi.

DÖRT KALEM REÇETEDE BİR İLAÇ YOK!

Migren botoksu ile kronik baş ağrılarından kurtulmak mümkün Migren botoksu ile kronik baş ağrılarından kurtulmak mümkün

Yoğunluğun en büyük sıkıntısının eczanelerdeki ilaç yokluklar olduğunun altını çizen Ahmet Türen “Şuan bazı reçetelerde 4 kalem ilaçtan 1 tanesi bulamadığımız söyleyebilirim. Yakın zamanda sağlık bakanlığı nöbetçi eczane sayısını artırarak çözüm bulmaya çalıştı, ancak eczane sayısının artırılmasında bu çözüm olacağını düşünmüyorum. Çünkü maalesef eczanelerimizde ilaç yok şu an! Çocuk hastalar okula, kreşe gittiği için sürekli kapalı ortamda yoğun bir temas olduğu için enfeksiyon olanlarında ciddi bir artış var ve maalesef şu an çok basit diyebileceğim ağrı kesici antibiyotik soğuk algınlığında kullanılan buhar ilaçlarımız maalesef eczanelerimizde yok!” diye konuştu.

Eczacılar olarak hastalara yardımcı olabilmek için birbirlerine ilaç takası yaptıklarını sözlerine ekleyen Ahmet Türen şunları söyledi: “Hangi eczacıda acaba hangi eczanede bu ilaç kaldı. Hastalarımızı o eczaneye yönlendiriyoruz. Çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bunlar çok basit çözümler, biz elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz. Maalesef ama şuanda ilaç yoklukları giderek artıyor. Yakın zamanda da çözülecek gibi durmuyor. Bu konuda da yetkililerden bize yardımcı olmalarını talep ediyorum”

IMG_20230106_102352IMG_20230106_102051