Hatay Valiliği de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Dün geceden itibaren doğu Akdeniz’de etkili olan bugün gece saatlerine görülmesi beklenen toz taşınımının meydana getireceği başta sağlık problemleri olmak üzere görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.    

İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur da toz taşınımının sağlık açısından yaratacağı olumsuzluklara işaret ederek Sahra Çölü üzerinden gelen toz taşınımı nedeniyle özellikle; çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olanlara uyarıda bulundu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, yoğun toz konsantrasyonuna maruz kalınması durumunda, ciddi sağlık sorunlarının görülebileceğine dikkat çekti.

Bu süreçte Solunum yolları şikâyetlerinin artmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur, “Toz fırtınası nedeniyle özellikle; kronik hastalığı olanlar, koah hastalığı bulunanlar, astımı olanlar, kronik bronşiti olanlar, alerjisi olanlar, bu süreçte gerekmediği sürece dışarı çıkmamalıdır. Çıkılması gerekiyorsa da mutlaka maske takılmalı ve dışarıda çok vakit geçirmemelidir. Evde kalındığı sürece de pencere ve kapılar açılmamalıdır. Bu havalar birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu konuda şikâyeti artan kişilerin mutlaka bir uzmana görünmesi önemlidir” diye konuştu.

Kuvvetli yağış, fırtına, hortum ve İskenderun… Kuvvetli yağış, fırtına, hortum ve İskenderun…

Toz Firtinasi.mp4 Snapshot 01.16.240Bafa632D D4E4 4Aa7 Bb57 0Ec7E42E647924E3Abd4 3F24 4003 Aa77 B08931D8B821

Editör: Halit Sapmaz