İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, depremin izlerini önce şehirden, sonra da insanların zihninden silebilmek üzere sanatın iyileştirici gücünü kullanarak ressam Erdoğan Akın’ın kentin çeşitli noktalarda yaptığı resimlerle renklendirme çalışmaları çerçevesinde Havuzlu çarşı girişindeki projede de sona gelindi.

Hatay’da Uluslararası Karayolunda Eşek Şaşkınlığı! Hatay’da Uluslararası Karayolunda Eşek Şaşkınlığı!

Şehit Pamir Caddesi havuzlu çarşı girişinde, depremde ağır hasar alması sonucu yıkılan binanın yerine Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, ressam Erdoğan Akın ile sanatsal bir çalışma başlatmıştı. Birçok mesajlar içeren bir manzara resmi çizimi yaklaşık bir aylık süreçte büyük bir uğraş sonucu tamamlandı. Manzara resminin yapım aşaması ise kentin en işlek noktası havuzlu çarşı ve çevresindeki vatandaşlar tarafından da ilgiyle takip edildi.

Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, İskenderun’da depremin izlerini sanatla silmeye devam edeceklerini ifade ederek “Burayı kültür sokağının girişinde insanların fotoğraf çektirebileceği, bankta oturup dinlenebileceği bir yer haline getirdik. Burayı bir sanat merkezi gibi kullanacağız. Bir bir depremin izlerini silmeye devam edeceğiz” dedi.

Ressam Erdoğan Akın da, yapılan çalışmanın İskenderun’a yakışan bir eser olacağın vurgulayarak “7-8 metrede çalışmak zor. Bir de perspektifi de yakalamak, yüksek yerde bir sanatçı için de zordur. Ama şuna mutluyum. Biz zoru başardık. Zora talip olmadan güzelliği yakalamak mümkün değildir. Halkımız da çok memnun, hep takdir aldık. Belediye Başkanımız da burayı çok güzel bir peyzaj haline getirecek. Burası halkımız için güzel bir köşe olacak, burada fotoğraf çektirecekler, burada çok güzel bir salıncağımız olacak. Çocuklar da büyükler de fotoğraf çektirecekler. İskenderun hatırası olacak. Bu da bizi mutlu edecek, asıl olan halkımızın mutluluğu” diye konuştu.    

Havuzlu çarşı girişinde çok güzel bir manzara resmi sanatçı tarafından tamamlanırken, Belediye Park Bahçe Müdürlüğü de çevresinde düzenleme çalışmalarında sona geldi.

E9A29593 8C4D 46C4 Bfdb E7D03Abf15664766139C 9914 4356 9A5A 3892C85067701Fcbb45E 1962 41D9 88B9 13Defd193324        

Editör: Halit Sapmaz