Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine, Bakan Yardımcısı olarak da görev yapan Hatay doğumlu Alparslan Bayraktar atandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın ailesini, doğduğu Hatay'a Trabzon Çaykara'daki sel felaketinin getirdiği öğrenildi.

Alparslan Bayraktar’ın babası Mustafa Bayraktar da, Çaykara’dan üç köyden toplam 408 aile ile birlikte 1965’de tamamlanan Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki İskan evlerine yerleştirildi. Aslen Trabzonlu olan Mustafa Bayraktar’ın oğlu Alparslan Bayraktar 1975 yılında Kırıkhan 408 Evlerde dünyaya geldi.  

Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanındaki 67. Hükümetin kabinesinde görev yapacak Bakanların isimleri dün açıklandı. 66. Hükümette görev yapan Turizim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dışında tüm bakanlar tamamen değişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine de Alparslan Bayraktar getirildi. Hatay doğumlu olan, aslen Trabzonlu Alparslan Bayraktar’ın Bakan olması, deprem bölgesi doğum yerinde de sevinçle karşılandı.

ENERJİ BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni Kabine'de Enerji Bakanlığı'na getirdiği Alparslan Bayraktar düzenlenen törenle görevi Fatih Dönmez'den devraldı. Basın toplantısında önemli mesajlar veren Bayraktar konuşmasının sonunda ailesine teşekkür ederken gözyaşlarını tutamadı. O anlar kameralara anbean yansıdı.

BAYRAKTAR AİLESİNİ AFET HATAY’A GETİRDİ

Trabzon'un Çaykara ilçesinde 1959 yılında yaşanan sel felaketi nedeniyle Hatay'ın Kırıkhan ilçesine üç köyden 408 aile yerleştirildi. Çok sayıda sel ve heyelan afeti yaşayan Çaykara, Türkiye'nin dört bir yanına bu nedenle farklı tarihlerde göç vermiş bir ilçe. 1929'da yaşanan büyük sel felaketinde Bayburt, Erzincan'ın Tercan ilçesi ve Trabzon'un Maçka ilçelerine göçler oldu. 1959 yılında heyelan nedeniyle Van'ın Özalp ilçesine, 1973 yılında da yine sel nedeniyle Gökçeada'ya göç verildi.  Çaykara'dan Kırıkhan'a uzanan göç hikâyesi ise 1959 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle yaşandı.

Dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından afet yasası gereği evini ve toprağını kaybedenler için Hatay'ın Kırıkhan ilçesine 408 konut yapıldı ve her aileye 20 dönüm tarım arazisi verildi. Şahinkaya (Şur), Kabataş (Fotinos) ve Ulucami (Zeno) köylerinden 408 hane 1965 yılında tamamlanan bu konutlara göç etti. Çaykaralıların oturduğu bölgeye de 408 Evler Mahallesi adı verildi. Hatay'da pamuk, buğday ve mısır tarımı ile uğraşan aileler zamanla bölgede ticaretle de uğraşmaya başladı.

Bu arada 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay'da sel afeti sebebiyle 1965 yılında göçen Çaykaralılar aynı durumu bu kez Kırıkhan'da yaşadı. Deprem felaketini yaşayan Çaykaralıların bir kısmı köylerine geri döndü.

  

ALPARSLAN BAYRAKTAR KİMDİR?

Babası Çaykara’dan iskân olan bir ailenin çocuğu olarak 1975 yılında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dünyaya gelen Alparslan Bayraktar aslen Trabzonludur. Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamladı.

Edirne'de terör ve asayiş operasyonu: 97 gözaltı Edirne'de terör ve asayiş operasyonu: 97 gözaltı

Lisans eğitimini 1995’te İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlayan, Bayraktar, New York Üniversitesinde Stratejik Pazarlama Yönetimi alanında lisansüstü eğitimi aldı. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ekonomi Hukuku alanında da yüksek lisans diplomasına sahip olan Bayraktar, 2013 Ağustos’undan bu yana 24 üyeli Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nin (ERRA) de başkanlığını yürüttü. 2015’te Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu’nun (ICER) başkanı oldu.

Yönetim Kurulu Üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Alparslan Bayraktar, bu göreve gelmeden önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü yaptı. Bayraktar, 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kurul üyeliğinde bulundu. EPDK’daki görevinden önce ise çeşitli yerli ve yabancı şirketlerde girişimci ve yönetici olarak görevler aldı.

Yurtiçinde kamu sektöründe yurtdışında ise özel sektörde çalışan Alparslan Bayraktar 3 Mayıs 2023 itibariyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak göreve başladı.