Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, İlçe Başkanı Av. Hüseyin Derin, partililer ve Basınla birlikte bir araya gelen İskenderun Belediye Başkan adayı Av. Mehmet Duduoğlu seçim çalışmaları süreciyle ilgili bilgilendirme yaptı.

CHP İskenderun İlçe Başkanı Hüseyin Derin, İskenderun Belediye Başkan Adayı Mehmet Duduoğlu ve İlçe Yönetimi ile birlikte bölgenin basın mensuplarıyla bir araya geldiklerini belirterek şunları paylaştı: “Şehrimizin güçlü basın kültürü, özellikle deprem sürecinde, sesimizi duyurmamızı sağlamıştır. Ekonomik zorluklar, sansür ve baskı nedeniyle giderek daralan bir alanda çalışan tüm basın emekçilerimize, göstermiş oldukları çaba için teşekkür ediyorum.”

1966 doğumlu, ilk ortaöğretimini Dörtyol'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi hukuk fakültesini

bitirdiğini paylaşan CHP Belediye Başkan adayı Mehmet Duduoğlu “33 yıldır İskenderun'da avukatlık yapıyorum. İskenderun’un dertlerini sorunlarını çok iyi bilen, sizlerle birlikte yurttaşlarımızla birlikte yaşayan bir arkadaşımızım. Değişik kademelerde siyasi ve sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. Cumhuriyet Halk Partisi'nin gençlik kollarından başlamak üzere yöneticiliğini, en son İlçe Başkanlığını icra ettim” dedi.

Yaşanılan sorunlara işaret eden Duduoğlu “Ben olayı 3 kademede incelemek ve size anlatmak istiyorum. Bir kere dünyada büyük problemler var. Çevremizde çok büyük savaşlar var, afetler var. Büyük Ortadoğu projesi dediğimiz belki 25 yıldır 30 yıldır devam eden bazı projelerin hala gelişmesi, bölgemizde yıkımları var. Bunların detaylarına Girmeyeceğim ama aynı şekilde ülkemizde de onların uzantısı olan, onlarla birlikte gelişen hem sosyal hem ekonomik yıkımlarımız var. Yani ekonomik sıkıntıyı hepimiz yaşıyoruz, bu devlet hepimizin, kimsenin değil, tüm yurttaşlarımızın. Biz bu ülkeye Kuran Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal'in torunlarıyız. Mustafa Kemal ve o dönemde bu ülkeyi Kuran bu cumhuriyeti Kuran o neslin torunlarıyız. Biz devletimizin kıymetini biliriz, devletimizle birlikte var olmak, korumak zorundayız, iktidarıyla devletimizle, yerel imkânlarla birlikte biz İskenderun'un tüm sorunlarınız çözüleceğini düşünüyoruz” diye konuşu.

İki dönem iktidar partisinden devam eden yerel yönetimlerde bazı problemleri çözülemediğini savunan CHP’li Belediye Başkan adayı Av. Duduoğlu “Bunun için de aday adayı, aday olduk. Ben problemleri tek tek anlatırım ancak taş üstüne taş koyan herkese teşekkür etmekle birlikte, bu yetersiz yönetimlerin biz, artık sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz. Hani iktidar partisiyle ‘olur’ iktidar partisinin devamını bir yerel yönetim olursa ‘her şey çözülür’ mantığını Sayın cumhurbaşkanının söylediği gibi, İskenderun'da gerçekleşmediğini görüyoruz. Genel manada da bir problem var, yani genel bir yönetim problemi var. Biz de bu problemin en azından İskenderun bazında sona ermesi için aday olduk. 6 Şubat'ta geçen sene bu afetin yaraları ve afetin daha sarılamayan yaraları varken bizim böyle çok büyük projeler sunmak gibi bir lüksümüz Yok. Daha önce sunulan projelerin de biz yerine getirilemediğini de biliyoruz. Biz son derece akıllı mantıklı depremzede arkadaşlarımızın sorunlarını hem sosyolojik hem psikolojik yaşadıkları çok kötü şartlar var. Hem de fiziksel problemleri çözmek için hep beraber çalışacağız” şeklinde konuştu.

Mudanya'da AK Parti seçim ofisine coşkulu açılış Mudanya'da AK Parti seçim ofisine coşkulu açılış

Devletin imkânlarını yerelle birleştireceklerinin altını çizen CHP’li Duduoğlu şöyle devam etti. “Biz kimseyle küsmeyeceğiz kimseyle kavga etmeyeceğiz. Biz barışık olacağız. Dediğim gibi Devleti Kuran bir partinin, biz şu anda üyeleri, yöneticileriyiz. Bu ülke nasıl zor şartlarda, bu kadrolarla kurtarıldıysa, yeni bir Cumhuriyet kurulduysa, en zor şartlarda, biz yine zor şartların aşılacağını, bu kadroların milletine, bu devlete hizmet edeceğini özellikle belirtmek istiyorum. Tekrar söylüyorum ekonomik sıkıntıların çözülmesi, yerel yönetimlerin liyakatli kişilere verilmesinden geçer. Önce kendi önümüzü temizleyeceğiz, kendimiz tasarruf edeceğiz, birlikte biriktireceğiz, proje üretime geçeceğiz, yatırım yapacağız, hizmet edeceğiz Biz bunu vaat ediyoruz. Bir kuruş yetim hakkını yedirmeyeceğiz. Biz halkın yarattığı değerin İskenderun'un yarattığı değerin İskenderun'da kalmasını istiyoruz…”

Genel bütçeden Hatay için ayrılan payın artırılmasını, Hatay'dakinin de İskenderun için bütçedeki payının artırılması gerektiğini sözlerine ekleyen CHP’li Duduoğlu “Yani tüm bireylerde, tüm yöneticilerimizde iktidar muhalefet fark etmez, birbirimizi de eleştirelim, buradan bir başlamamız lazım. Önce bütçedeki payımızı arttıracağız, sonra Hatay’daki İskenderun’un payını arttırmaya çalışacağız” dedi.

G G I G0 V7 Xs A A Z Sz L

Bcd74A32 589D 4E94 9Af4 48Cd23Cda2E2

G G I G0 W F W8 A E20 D9

Editör: Halit Sapmaz