İBB’de görevli 90 bin personelin bayram şekeri almak yerine Hatay için bağışladığı paralarla yapımına başlanan okulun temel atma töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Özel, Hatay'da deprem sonrası yaşanan sorunları ve bu sorunların çözülememesini eleştirdi.

CHP Lideri Özel, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde, depremde hayatını kaybeden hem Hataylı hem de tüm şehirlerdeki vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine baş sağlığı dileğinde bulundu.

ÖZEL “DÜNYA SİYASET TARİHİNİN EN UTANÇ VERİCİ ŞANTAJI”

Yaşanan depremlerde 50 bin 783 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Özel,  kendilerini depremin ilk anından itibaren bu meseleyi siyasi bir mesele olarak görmekten ve istismar etmekten özellikle geri durduklarını ancak depremin üç gün sonrasında 8 Şubat günü ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı’nın “hiç kimse merak etmesin. Deprem konutu ihtiyacı 600 binin üzerinde hepsini bir yıl içinde herkese teslim edeceğim. Bu devlet sözüne güvenin” sözleriyle hem devlet gücünü bir siyasi partinin çıkarlarına tahvil etmeye hem de devletin gücünü olduğundan farklı göstererek bir yıl sonrasıyla ilgili tutamayacağı sözler vererek” ilk günden niyetinin ne olduğunu birkaç ay sonra yaklaşan genel seçimi gözeterek gösterdiğini söyledi.

Depremin ilk üç gününde büyük bir koordinasyonsuzluk, büyük bir panik ve hatta görevi ihmale varabilecek yanlış kararların alındığının altını çizen Özel “Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan'da binaların yüzde yirmi dokuz ila yüzde elli birinin Depreme karşı dirençsiz olduğu daha önceden yayınlanan raporlarda yazıyordu zaten. Jeoloji Mühendisleri Odası Şubat 2021 yılında, Antakya'da, Defne'de, Hassa'da, Kırıkhan'da, Reyhanlı'da, Dörtyol'da ve Erzin'de 25mahallenin doğrudan diri fay hatları üzerinde olduğunu ve derhal taşınmaları gerektiğini söylemişti. Bu konuda önlem almak yerine imar affı çıkarmayı tercih ettiler. Hatay'da elli altı bin, Malatya'da yirmi iki bin, Kahramanmaraş'ta otuz bin yapı temel mühendislik hizmetleri aldığı şüpheli oldukları halde toplamda iki yüz doksan dört bin yapı imar affından yararlandı. Affedildi ve denetim dışında bırakıldı. Sonra bu deprem yaşandı” diye konuştu.

ÖZEL: DÜNYA SİYASET TARİHİNİN EN UTANÇ VERİCİ ŞANTAJI

Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’daki aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmayı eleştiren Özel,  “Diyor ki kral, ‘merkezi yönetimle diyor, benim sarayımla diyor, yerel yönetim kendi gözünde Derebeyliği, kendi yolladığı Uçbey'i uyum içinde olmazsa’ diyor. Hizmet gelmez. Sonra bakıyor, Hataylıların gözünün içine Geldi mi? diyor. Gelmedi diyor. Mahsun kaldınız işte diyor. Bana oy vermediğiniz için size hizmet etmedim. Vermezseniz yine etmeyeceğim.” Diyerek, “dünya siyasi tarihinin en utanç verici şantajını milletimizin yüreğine milletimizin vicdanına havale ediyorum. Yazıklar olsun” şeklinde konuştu.

SAVAŞ: ANKARA’DAN BÜYÜK DESTEKLER ALACAĞIZ

Sadece Hatay'da 24 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Savaş, depremin ilk 3 günü yalnız bırakıldıklarını bir kez daha ifade etti.

Depremin 3. gününden itibaren Hatay’a yurt içinden ve yurt dışından yardımlar geldiğini belirten Savaş şunları söyledi: “Hatay’a en çok sahip çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve çalışanlarımız oldu. Gerçekten ilk günden itibaren Hatay'ın her noktasında bizimle hemhal oldular. Hatay'ın yarasını sarmak için birlik beraberlik içinde bize destek oldular. Ben tabii ki bütün belediye başkanlarımıza ve çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hem Sayın Genel Başkanlarımıza hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza bütün diğer başkanlarımıza ekipleriyle birlikte teşekkür ediyorum. İnşallah, bu okuldan “inşaatları” güzel yapacak insanlarımız çıkacaktır. Güzel yerlerde okuyacaklardır. Ben Sayın Başkanıma, KİPTAŞ Genel Müdürümüze ve bütün paydaşlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Kırıkhan eğitim camiamıza hayırlı olsun diyorum.”

İMAMOĞLU: HATAY'DA ÇÖZEMEYECEĞİMİZ HİÇBİR SORUN YOKTUR

İBB Başkanı İmamoğlu da hem depremin yıl dönümünde Hataylıların yanında olarak acılarını paylaşmak hem de depremden zarar gören Kırıkhan ve Teknik Anadolu Lisesinin yerine KİPTAŞ'ın katlılarıyla yeniden inşa edilecek okulun temel atma töreni için burada olduklarını kaydetti.

İmamoğlu, okulun, derslikleri, laboratuvarları, güzel sanatlar atölyesi, çok amaçlı salonu, yemekhanesi, spor salonuyla ve bütün altyapısıyla çok sağlam, modern ve kaliteli bir şekilde inşa edileceğini ve en kısa sürede tamamlanarak Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edileceğini dile getirdi.

Gençlerin burada güvenle ve mutlulukla geleceğe umutla hazırlanacağını kaydeden İBB Başkanı, İBB Emekçileri Lisesi adını alacak olan okulun İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile Hataylılar arasında çok özel bir sevgi ve kardeşlik simgesine dönüşeceğini söyledi.

KİPTAŞ'ın okulu eksiksiz bir şekilde hazırlayacağı ve Hataylı gençlerin hizmetine sunacağını belirten İmamoğlu, “Geleceğe yürüdükleri bir şehir olarak Hatay'ı var etmeye, büyütmeye, bütün yokluklarını gidermeye, bütün eksikliklerini inşa etmeye, konumumuz, makamımız ne olursa olsun en yüksek gayretle ortaya koyacağımız gidermek hepimizin başımızın boynumuzun borcudur. Bu sorumluluğumuzu sonuna kadar yerine getireceğimizden hiçbir Hataylının asla ve asla şüphesi olmasın. Okulumuzun gençlerimize Hatay ve Kırıkhan'ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” Dedi.

Siyasetin amacının hiçbir ayrım yapmadan herkesin sağlığını, güvenliğini, mutluluğunu sağlamak olduğunun altını çizen İmamoğlu, Siyasetin depremlerde hiç kimse ölmesin diye yapmak durumunda olduğumuz bir görev olduğunu hatırlatarak,  Siyasetin, siyasi rakipleri yenmek için değil, afetleri, krizleri, vatandaşın yaşadığı zorlukları yenmek için yapılması gereken bir görev olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından okulun temel atma töreni geçekleştirildi. Temel atma töreni sonrası HBB Başkanı Savaş ve İBB Başkanı İmamoğlu ile birlikte 6 Şubat Depremi'nde hayatını kaybedenlerin defnedildiği Kırıkhan Asri Mezarlığı ve ardından Narlıca Deprem Şehitleri Mezarlığı'nı ziyaret edip dua ederek yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Idyros Antik Kenti’nde kazılar başladı Idyros Antik Kenti’nde kazılar başladı

Kur'an-ı Kerim okunup dualar edildikten sonra kabirlere karanfiller bırakıldı.

eb3a4c20-92a2-4187-a314-e2674cfed0a8be85d042-3d83-414a-98f0-68fc31ae3d500401458a-6fb3-4568-9530-fe42200dc441ace30051-8005-4051-a95d-f81c1adde6c586e1bbb4-ff21-4656-8243-590272de21978a4f3e90-5808-4b9d-9560-889921f27e953e89eda9-181e-4b03-a6bd-3b0e6f4aa3042ee2dad8-8037-4348-9237-b9f1c2ae01790ee25162-3d7c-47e3-b917-c7760ea6595c

Editör: Halit Sapmaz