Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı en düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL, zammın da yüzde 25’den 30’a yükseltilen oranla ilgili değerlendirme yapan 2021 Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya açıklanan zam oranları beklentileri karşılamadığını söyledi.

İTSO Yönetiminden Edip Demir-Çelik Tesislerine Ziyaret İTSO Yönetiminden Edip Demir-Çelik Tesislerine Ziyaret

2023’de geçerli olacak emekli maaşları için açıklanan zam oranlarını eleştiren 2021 Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya, “Emekli maaşlarına 2022 yılı enflasyon farkı ve refah payı olarak açıklanan zam ne yazık ki beklentilerimizi karşılamadı. Aralık ayında 2021 Tüm Emekliler Sendikası olarak alanlara çıktık ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olmasını ve emekli maaşlarına seyyanen zam yapılmasını talep ettik” dedi.

Taleplerinin, iktidar tarafından cevap bulacağı ümidi taşıdıklarını, ne yazık ki bu çağrılarına cevap alamadıklarını ifade eden Mustafa Çankaya “Yapılan zamla en düşük emekli maaşının 4.375 lira olması emekliği açlığa, yokluğa, sefalete terk etmiştir. 14 milyona yakın emeklinin 5 milyonu açlık sınırının altında maaş almaktadır. Elbette emekliler olarak bunun hesabı seçim zamanı sorulacaktır. Bizi sefalete terk edenler bunun hesabını yapmalıdır. Biz emekliler olarak, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olmasını talep etmiştik. Emeklilere Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında 4 ikramiye talep etmiştik. Bu 4 ikramiyenin, dul, yetim ve diğer emekli sınıflarına ayrılmadan, tam olarak ödenmesi çağrımızı Aralık ayında alanlarda tekrar ettik” şeklinde konuştu.

Temel gıda maddelerine, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlara işaret eden Çankaya “Düşen satın alma gücümüzü, meydana gelen kayıp oranlarının telafisi için seyyanen zam talep ettik ama ne yazık ki iktidar bu emeklinin istemiş olduğu talepleri duymazlığa geldi. Açıklanan zamla emekliler gerçekten açlığa, sefalete itilmiştir. Telafisi mutlaka giderilmeli yoksa Türkiye’de gerçekten açlık sınırına düşmüş olan emeklerimizin durumu içler acısı” diye konuştu.

IMG_20230104_121009