Geçtiğimiz günlerde 4 kişilik heyetle Gazze’ye destek ve yaşanılan sorunları yakından takip edebilmek, Filistin’e destek amaçlı gittiği Mısır’da yaptığı değerlendirmede Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, 21. yüzyılda Filistin’de yaşananları, vahşet, soykırım olduğunu, dünyanın bu duruma sessiz kaldığını ve bu durumun kendisinde endişe yaratığını söyledi.

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi de aralarına alarak bir diplomatik girişimde bulunduklarını ve bu girişimlerin ne bir ateşkes ne de savaşın sona ermesi olduğunu vurgulayan Çalışkan, bunun sadece Gazze’nin elinde bulunan İsrailli rehineleri serbest bıraktırmak üzeri bir girişiminde bulunduklarını, yapılan ateşkes girişiminin bu nedenle olduğunu iddia etti.

İslam aleminin şu an kilitlenmiş vaziyette olduğunun altını çizen, tek beklentilerinin Siyonist İsrail’in yorulup savaşı bırakması olduğuna vurgu yapan Çalışkan, “İslam Alemi’nin tek beklentisi Siyonist İsrail’in insafı ve yorulmasıyla savaşa son verip ölülerini defnetmek ve yarlılarını bir an önce iyileştirmek ve şehrin tekrar eski haline getirmek için çalışmalara başlanması. Çalışkan; ikinci bir acı durumunsa çözüme yönelik öneriler, Gazze’yi tamamen boşaltıp oradaki insanları Sina çölüne yerleştirip orada bir körfez ülkesi kurmak için tüm borçlarını silmek kaydıyla Mısır'a yapılan teklif, ama Mısır Süveyş Kanalı’nın kaybı ve Siyonist İsrail’in yayılımını önlemek için bunu kabul etmedi” dedi.

İsrail’in İslam ülkeleri arasında doğrudan destek aldığı ülkenin de Türkiye olduğunu, İsrailli pilotların Konya’da eğitim aldığını, yakıtlarının, erzaklarının da Türkiye’den gittiğini aktaran Çalışkan “Arap ülkelerinin bu duruma tutumu maalesef Türkiye’den daha kötü, İsrail’e daha fazla destek veren insanlar. Gerçek şu ki İsrail’in dünyada net olarak destek aldığı yer Türkiye’dir. Gazze’yi bombalayan pilotlar Konya’da eğitimde, savaş uçaklarının mazotları Ceyhan petrol boru hattıyla geçiyor, İsrail’in sebze ve meyvesi Antalya limanından sağlanıyor. Bütün diğer malzemeleri ise Bandırma Limanı’ndan yükleniyor ve lojistik desteğin Adana İncirlik Üssü’nden yapılıyor” iddiasında bulundu.

Son depremde çatlakların oluştuğu Mudanya Belediye binasında inceleme başladı Son depremde çatlakların oluştuğu Mudanya Belediye binasında inceleme başladı

‘’ANAYASA KRİZİNİN TEMELİNDE

GAZZE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’’

Anayasa krizinin temelinde de gündem değiştirme olduğuna dikkat çeken Çalışkan “Hükümet artık tepkileri üstlenemeyecek vaziyete geldi ve bir taraftan da İsrail’le ilişkilerinin bozulmasını istemiyor. Bunu içinde bu durumun bir gündem değiştirme girişimi olduğunu, düşünüyorum. Ülke bir anayasa krizine dönüştürülmüş durumda” dedi.

FİLİSTİN DAVASI ARTIK

MİLLİ VE ULUSAL DAVADIR  

Deprem ile yıkılan Hatay’ı yakından ilgilendiren iddiasında Hatay’ın da içinde bulunduğu 22 vilayetin büyük İsrail’in hedefleri içerisinde olduğunu, Gazze işgal edildiğinde hedefinde Türkiye ve İran bulunduğunu, artık bu durum dini bir davadan çıkıp milli bir dava haline dönüştüğünü sözlerine ekledi.

ÇALIŞKAN “TAŞERON İŞÇİLERİNE VERİLEN SÖZLER TUTULMALI”