Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen hükümetin balıkçıya verilen motorin yakıt fiyatlarındaki indirimle birlikte, KDV oranın da aşağı çekilmesini beklediklerini söyledi.  

Hükümetin günün şartlarına göre akaryakıt fiyatlarını aşağı çekip çıkardığına dikkat çeken Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen “Belli bir ölçüde şu anda motorin yakıtın indirildiğini görüyoruz. Ancak KDV ile ilgili bir sıkıntımız var. Hükümetimiz bu konuda meclisten bir görüş alıp, kendi yetkilerini kullanıp biraz daha indirim yaparlarsa balıkçımız daha çok memnun olacak” dedi.

Balıkçılığın şu anda durağın olduğu zamanları olduğunu vurgulayan Celal Bilen “Malumunuz hava şartları, iklim şartları denizin hala, suyunun sıcak olması, bu bir etken, dolayısıyla akaryakıt fiyatlarının da normal seviyeye indirilmesi balıkçının lehine olacaktır. Bu konuda onlardan balıkçılar adına yardım istiyoruz, destek istiyoruz, Umarım en kısa zamanda bu sorun çözülür, giderilir, balıkçımız da bir an önce sevinir. Beklentimiz bu yönde, mevsim itibarıyla iklim şartlarının şu an itibarıyla olağanüstü farklı bir yönde gelişmesi balıkçılığı şu anda maalesef ki %50'lere getirdi. Şu anda balıkçılık, her sene yakınıyoruz ama yine de söylüyorum, her sene de üstüne katlanıp her yıl %10-20'leri buluyor. Şu anlama geliyor; balıkçımız denize çıktığı zaman maalesef masrafını çok zor karşılıyor” diye konuştu.

İskenderun-Toprakkale yol çalışması birinci etap başladı… İskenderun-Toprakkale yol çalışması birinci etap başladı…

Masraflarının düşürülmesi balıkçının lehine olacağının altını çizen Celal Bilen “O yüzden balıkçılık şu anda çok zayıf ama beklenti var mı? Her zaman var. Umarım hava şartları biraz değişir, balıkçılar da biraz daha hareketliliği görür, balık avında iyi balık mahsulü alırlar umarım. Biz defalarca bakanlığa, genel müdürlüğümüze gittiğimizde hep balıkçıların bizlere yetkililerden, 10 kulaç olayının bir an önce çözülmesini istiyorlar. Malumunuz altı kulaç olayları balıkçı sahile çekmekte dolayısıyla balık yuvaları için tehlike arz etmektedir. Umarım delinliği 10 kulaç getirip hem gırgır avcılığı için de faydalı olacaktır. 10 kulaç olayı malumunuz Karadeniz'de 18 metre biz de kendi bölgemizde Akdeniz Bölgesi olarak Hatay bölgesi olarak eşit anlamda yapılmasını beklemekteyiz. Bir de şöyle bir şey var; yakın zamanda Nisanda sardalye avcılığı başlayacak onunla ilgili yazışmalarımız oldu. Genel müdürlüğümüz balıkçılık ve süreleri genel müdürlüğümüz bu konuda hassas davrandı. Sağ olsunlar yetkilileri bildirdiler. Nisan ayında da sardalye avcılığı ile ilgili yeni bir düzenlemenin getirilmesini beklemekteyiz. Umarım en kısa zamanda düzelir, çünkü balıkçımız gerçekten nisan ayında sardalye avcılığında sorun yaşayacaktır. umarım geçen yıllar gibi aynı şekilde balıkçının lehine bir karar çıkarılır” şeklinde konuştu.

f3dfda83-de59-4f3c-8780-dc300c6b22df78ddf67b-cdcf-4545-b67b-6461363d23de44e761ca-874e-4649-bb70-bef93921868525dba6e8-221c-4f2c-8e79-e4b7577f7101