Belediye Başkanı Mehmet Dönmez 6 Şubat depreminin vurduğu İskenderun’da adeta çöken ve kullanılamaz hale gelen altyapının işler hale getirilmesiyle ilgili çalışmaları hakkında düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyunu bilgilendirdi.

Başkanlardan basketbolda başarılı performans Başkanlardan basketbolda başarılı performans

Başkan Dönmez Doğan Gazinosu sosyal tesislerinde Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile birlikte yaptığı açıklamada öncelikli olarak Deprem nedeni hasar alan altyapı üzerinde yoğun bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Mehmet Dönmez alınan sonuçları basınla paylaştı.

HATSU ekiplerinin İskenderun’da deprem sonrası alt yapının tamamen çöktüğü ve alt yapının düzeltilmesi için Devletin elinden geleni yapması yönündeki söylemlerinden yola çıkarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ile toplantı yaptıklarını aktaran Dönmez “Acil çözüm önerileri ile hızlıca İskenderun’u lağımdan kurtarmak için bir fikir birliği ile başlangıç yaptık” dedi.  

Başkan Dönmez, Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile yapılan saha çalışmalarında Hatay Büyükşehir Belediyesini yöneten Lütfü Savaş başkanlığındaki ekibin, İskenderun'un alt yapısının bakımına dair 10 yıllık süre zarfında hiç bir çalışmanın yapılmadığını ve kent genelindeki kanalizasyon ve atık su kanallarının tamamen tıkalı olduğunu gördüklerini söyledi.

Gaziantep, Kayseri ve Konya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ve İskenderun Belediyesi ekiplerinin tespitlerini de aktaran Başkan Dönmez “Şehir merkezindeki pek çok noktada, 10 yıl boyunca bakım yapılmadığı için tıkanan kanalizasyon şebekesi nedeniyle, lağım suları evlerin bodrumlarını doldurup, yollara sızmaya başlamıştı. Üç Büyükşehir belediyesinin ekipleri, günde 17-18 saat çalışarak tıkalı olan kanalları açıp, gerekli onarımları yaptılar İskenderun Belediyesinden işi bilen arkadaşlarımız da aynı gayretle bu çalışmalara katıldılar ve bu kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 15 gün içerisinde 13 km uzunluğunda kanalizasyon şebekesinin temizliği yapıldı. Eğer her yıl periyodik olarak bu kanalların temizliği yapılmış olsaydı, bu sorunları hiç yaşamazdık. Lütfü Savaş, HATSU bünyesinde işini bilen ve yapan değil, seçim kazanmaya yönelik kadrolarla HATSU’da çalışmaların yapıldığını gösteriyor” diye konuştu.

“ARIZALI 75 TANE POMPA TESPİT ETTİK

6’SINI 15 BİN TL’YE TAMİR ETTİRDİK”

HATSU deprem sonrası ellerinde ‘pompa yok’ açıklamasını da hatırlatan Başkan Dönmez “Depolarında 75 tane pompa olduğunu tespit ettik. Bunların bazılarının kablosu kopmuş, bazılarının bilyesinde arıza var, biz 15 bin TL masrafla 6 tane pompayı tamir ettik. 6 pompanın değeri yaklaşık 10 Milyon TL ve biz 15 Bin TL masrafla bunları çalışır hale getirdik. Vurdumduymazlıkla yönetilen bir şehir mucize yaşamış İskenderun. Tüm bu beceriksizliğin arkasında deprem oldu kurtulduk demişler adeta. İlçe belediyesinden Büyükşehir’e geçtiği andan itibaren HBB HATSU Lütfü Savaş döneminde kaç km alt yapı yaptı cevabını biliyorsunuz, sıfır! 10 yıldır, Lütfü Savaş yönetiminde olan İskenderun’da kaç km içme suyu şebekesi yenilendi, yok. Bu soruları sormamız lazım bugün canla başla canları pahasına bu çalışmaları yapan ailelerinden uzak çalışan 18-24-36 saat çalışan Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir ekiplerine teşekkür ediyorum. Bu ekipler buraya gelmek için bizimi beklediler hayır depremde bu ekipler buradaydılar ama HATSU tarafından muhatap bulamadılar yapılacak bir şey yok alt yapı çöktü cevabını aldılar. Mehmet Öntürk başkanımız HATSU’da yeniden kadro kuruyor kısa sürede Hatay’ın her köşesinde güçlü adımlar atılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLE EL ELE VERECEĞİZ

İskenderun’da ilk bakıldığında durumun vahim algısının hakim olduğunu ancak yapılan çalışmalar sayesinde şimdi umutların yeşerdiğine vurgu yapan Belediye Başkanı Mehmet Dönmez şunları söyledi: “25 yılda bir planlanan alt yapı çalışmalarında vebalimiz var. Hasar tespit çalışmalarını A'dan Z'ye raporlayarak değişmesi gereken yerleri değiştirerek değişmeyecek gereken yerleri sabit bırakarak alt yapıdaki sorunları çözeceğiz. Devlet HBB’ye 373 Milyon Euro kaynak buldu bunun 33 Milyon Euro’su İskenderun’da ve biz bu bütçeyi doğru kullanarak dağ ile Deniz arasında sıkışan kentimizde alt yapı sorununu doğru tespitlerle çözeceğiz."

Db703520 9Bf8 40E3 9379 Cc591Ddb1EdaE1C72Cc5 27Af 41Da 80Bc 0C6A7Ea6E4C7Cb5Cf4Cd 5075 4E30 8Dff Cc44A98168D91E286609 64E7 4D43 9687 F76548B4C5A55Aa5Dada 9360 4910 Ad7C E10Ce8B177Ac

51248229 7B86 4Be2 9Fe2 C16B968A6C90

Editör: Halit Sapmaz