kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 15:32
 
Yerel Seçimin Ardından
Hasan Korkmaz
 
 

Bir yerel seçimi daha geride bırakırken, önümüzdeki 5 yılda şehrimizi yönetecek olan yeni Belediye Başkanını da belirlemiş olduk. Cumhur İttifakı adayı Sn. Fatih Tosyalı’nın 57551 oy, Millet İttifakı  adayı  Sn. Yılmaz Şahutoğlu’nun 52246 oy, Demokrat Parti adayı Sn. Mete Aslan’ın ise 30464 oy aldığı seçimde ipi göğüsleyen Sn. Fatih Tosyalı, İskenderun’un yeni Belediye Başkanı olarak koltuğa oturdu.

                       

Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla aday gösterilen ve öncelikle İskenderun iş dünyasının desteğini ciddi şekilde arkasına alan Fatih Bey, ekonomik gücü ve özellikle İskenderun merkezinin dışında kalan eski belde mahallelerinin verdiği destek sonucu, 5250 oyluk bir farkla seçilmiş oldu.

                 

Seçim çalışmalarında sürekli merkezî hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın adayı olduğunu deklare eden Sn. Tosyalı’nın, seçimi de kazandığına göre hizmet etmek için artık önünde herhangi bir engel kalmamış oldu.

                

 Herhangi bir siyasi geçmişi olmayan fakat etkin bir ekonomik güce sahip olan yeni Belediye Başkanı’nın nasıl bir politika izleyip, vaat ettiği projeleri nasıl hayata geçireceğini zaman içerisinde hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

                 

Selefi ve partilisi Sn. Seyfi Dingil’in bıraktığı enkazı ve kötü intibayı ortadan kaldırması için çok çalışması gerektiği aşikâr. Mensup olduğu partinin yereldeki kıdemli yöneticileri her ne kadar bu adaylığı içlerine sindirememiş olsalar da, siyasi kimliklerini  borçlu oldukları kişinin lafından çıkma gibi bir şansları olamayacağı için, bu kararı kabul etmek mecburiyetinde kalmışlardı. Bu duruma karşı atak geliştirmek için, aradan geçen 45 günlük sürede belki de Meclisteki çoğunluklarına güvenerek Belediye Başkanı üzerinde etkili olabileceklerini düşünen Cumhur İttifakı üyeleri ve partinin ilçedeki kıdemlileri, ne yazık ki burada da aradıklarını bulamamış durumda gibiler. Sn. Tosyalı’nın  Meclis oturumlarında muhalefet üyelerini de dışlamadan göstermiş olduğu “Birlikte yönetebiliriz.” hoşgörüsü, kazanamamış adaylara oy veren İskenderunluların yüreğine su serperken, sıkı AKP’lileri ise endişelendirmiş olabilir. Fakat şimdilik bize yansıyan görünümün, Fatih Bey’in partizanlık yapmak gibi bir derdinin olmadığı ve İskenderun’daki her kesimle barışık bir şekilde şehri yönetmek olduğudur ki, bu da huzur verici bir durumdur. Belki de her şey daha çok yeni. Doğal olarak Başkan’a ve ekibine biraz zaman vermek gerekiyor. Sürecin bizi hangi değerlendirmelere tabii tutacağını zaman içerisinde göreceğiz. Lakin yeni İskenderun Belediye Başkanı’nın Meclis oturumlarında göstermiş olduğu performansın, şimdilik çok olumlu olduğunu görebiliyoruz. Bu durumu muhalefet sıralarında oturan Meclis üyesi dostlarımın da teyit ettiğini söyleyebilirim. Bu birlikte çalışmanın getirdiği hoşgörünün İskenderun’un lehine sürmesi gerektiğinin altını çiziyor, önümüzdeki 5 yıllık sürecin problemsiz ve şehrimizin yararına sonuçlanmasını bekliyorum.                  

                   

Belediye Başkanı’nı bekleyen önemli sorunların olduğu ortada. Sn. Başkan’ın    “ Bu şehirde doğmuş, bu şehrin ekmeğini yiyerek büyümüş, bu şehirde çalışmış ve bu şehirde istihdam sağlamış bir kardeşinizim. İskenderun’u kendisine yakışır zirvelere taşıma kararlığındayım. Her şeyden önce sizlere, bu şehre, bu topraklara layık olacağıma söz veriyorum. Bu benim İSKENDERUN 2024 sözleşmemdir.” diyerek hazırlatmış olduğu kitapçığı her zaman elimizde tutarak, verdiği sözlerin takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum. Çünkü ortaya atılan vaatler ve verilen sözler gerçekten çok önemli olmakla birlikte, İskenderun’a kademe attıracak güzellikte projelerdi. Acelemiz yok, bekleyip göreceğiz. Komplekssiz, ihale derdi olmayan, yandaş korkusu salgılamayan, Cumhurbaşkanı’na yakınlığı nedeniyle dedikodularla tehdit edilemeyecek bir adamdan bahsediyoruz. Tek problemin yetki karmaşası yüzünden Hatay Büyükşehir Belediyesiyle yaşanabilir ihtimali olabilir ki, onu da iş hayatındaki her kesimle uzlaşıp, çalışabilme tecrübesiyle aşabileceğini düşünüyorum. Yani 45 günde ideolojik yaklaşımdan uzak “ Ne ideolojisi arkadaş, ben İskenderunluyum ve İskenderun’un çıkarı için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.” yaklaşımı bu şehrin en büyük avantajı gibi görünüyor. Umarım yanılmaz ve bizlerin şimdiki olumlu düşüncelerimizin değişmesine neden olmaz. Sn. Tosyalı’yı sıkıca takip etmeye devam edecek, olumlu ve  olumsuz eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz. Biz bu şehri seviyoruz, kendisinin de sevdiğine inandığımız için, bazı güzellikleri başaracağına inanmak istiyoruz.

               

Evet Fatih Bey, direksiyon elinizde. İskenderun’da yapacağınız bütün güzel işlerde halk olarak sizlerle beraberiz. Hatay’ın en büyük ve Türkiye’nin sayılı holdinglerinden birinin ortaklarından olan sizin, hiç kimseye diyet borcunuz yok. Cumhurbaşkanı ve hükümet arkanızda. Anlayacağınız yağ da var, şeker de. Gerisi sizin yoğurma marifetinizde. Güzel şeyler yapacağınız umuduyla sizlere ve İskenderun’u birlikte yöneteceğiniz arkadaşlarınıza başarılar diliyor, İskenderun’da taş üstüne taş koyanın ellerinin dert görmemesini temenni ediyorum. 

 
Etiketler: Yerel, Seçimin, Ardından,
Yorumlar
Haber Yazılımı