tek kampus bursluluk
kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 08:08
 
YENİ BİR İSKENDERUNSPOR MACERASI
Hasan Korkmaz
 
 

                hasankorkmaz6884@gmail.com

               Bir süredir konuşulan Erzinspor A.Ş ’nin hisselerinin satın alınıp, İskenderunspor FK A.Ş  adı altında faaliyet  gösterecek olması meselesi, İskenderun Belediye Başkanı Sn. Fatih Tosyalı ve İTSO Başkanı Sn. Levent Yılmaz  tarafından  İskenderun kamuoyuna açıklandı.

               Globalleşen dünyada sermaye sınır tanımıyor. Parayı veren düdüğü çalıyor. Hal böyle olunca şehir dışından veya ülke dışından gelen insanlar da kendilerine avantaj teşkil etmeye çalışıyor.

               Evet “İskenderunspor FK” şehrimize hayırlı olsun. Umarım ve dilerim bu güzel atılım  şehrimize, özellikle Hatayspor’ un Süper Lige çıkışından sonra, İskenderunumuz’a güzel bir sinerji kazandırır. Bu güzel işte emeği geçen herkesi kutluyor ve başarılı olmalarını diliyorum.

                Peki bu dönüşüm nasıl gerçekleşti? Erzinspor A.Ş  hisselerini kim satın aldı ? Bu insan, İskenderun’da bu  yatırımı neden yapıyor ? Gerçekten sorgulanması gereken birçok konu olabilir. Bu sorular anlaşılabilir de. Lakin her şeyden önce, artık bu şehrin ismini futbol arenasında tüm Türkiye’ye duyuracağı gerçeğini değiştirmez. Şimdi bazı ayrıntı ve bilgilendirmelere girecek olursak; Erzinspor A.Ş hisselerinin büyük bir bölümünü satın alarak  ( Geri kalan az orandaki hisseler de kısa bir süre içerisinde alınacak)  İskenderunspor FK  A.Ş’ ye dönüştürüp şehre profesyonel  futbol takımı kazandıran kişi, henüz 22 yaşında Kastamonu asıllı olan genç iş insanı Enes Ege Aygün.  Aynı zamanda TFF.2 Lig’ de bulunan ve bu sezon 1. Lige çıkmayı play off’ larda kaybetmiş olan Kastamonuspor’ un 1 sezondur mevcut başkanı. Akla hemen şu soru gelebilir! Peki 2 kulüpte başkanlık yapabilecek mi ? Evet yapmasında bir sakınca yok. Hem kulüpler aynı liglerde değiller hem de Kastamonuspor dernek statüsünde, İskenderunspor FK  ise kendine ait anonim şirket pozisyonunda olduğu için bir sakınca teşkil etmeyecek. İskenderunspor FK Başkanı Enes Bey, zengin ve güçlü bir aileden geliyor. Enes Bey’in babası, “Beşiktaşlı Sanayici ve İşadamları Derneği” Başkanı. Aynı zamanda Beşiktaş Divan ve Disiplin Kurulu üyesi ve Kastamonuspor Onursal Başkanı. Tanınmış eski zengin fabrikatörlerden Necdet Ruhi Aygün’ ün oğlu Cengiz Aygün. Cengiz Aygün  Bey, yazarlık ve gazeteciliğin yanında Aygün şirketler grubunun sahibi olmakla birlikte Gün Medya onursal başkanlığını yürütmekte. İstanbul’ da doğmuş ve büyümüş olan Cengiz Aygün, son yıllarda aslen Kastamonulu olduğu için memleketine önemli denilebilecek birçok yatırım ve yardımda bulunmuş.

                 Özellikle spor alanında Kastamonu’ ya yaptıkları ve kazandırdıklarıyla dikkat çekiyor. Kısa sürede Kastamonuspor’ u verdiği desteklerle üst liglere çıkartmış ve o liglerde başarılı olmasına katkıda bulunmuş, Kastamonu Bayan Hentbol Takımının tek sponsoru olarak  halen Türkiye Hentbol 1.Liginde mücadele etmesini sağlamış, Kastamonu’daki bütün amatör liglere sponsor olmuş ve Gün Medya olarak birçok lig takımına sponsor olup, kulüplere önemli desteklerde bulunarak, bir spor dostu olduğunu göstermiş.

                   İşte böyle bir ailenin ferdi olan genç Başkan Enes Ege Aygün, bundan sonra tümü İskenderunlulardan oluşacak yönetim kuruluna liderlik yaparak, İskenderun FK A.Ş’ yi yönetecek. Kulüp şirket hisselerinin çoğunluğu kendi güdümünde olduğu için de, son kararı veren her zaman kendisi olacak. Bununla birlikte İskenderun Belediye Başkanı Sn. Fatih Tosyalı ve Milletvekili Sn. Abdulkadir Özel’in de maddi anlamda kulübe destekleri olacak. Bu destek de sanıyorum yönetim kurulu toplantılarında  İskenderunlu yöneticilerin  de  ağırlığı  olması  amacıyla yapılacak. Bunun dışında Enes Bey, “Ben bırakıp gidiyorum arkadaş.”  dediğinde ise kulübü de beraberinde götürme gibi bir duruma sahip olamayacak. Anlayacağınız, kulübün hangi şartlarda olursa olsun Hatay dışına çıkması gibi bir durum asla söz konusu değil.

               Burada ister istemez akla “Bu kadar genç bir insanın, bu durumdan ne gibi bir çıkarı var ?” sorusu gelebilir. Sizlere hemen kısaca şöyle açıklayayım;  bu bir futbol A.Ş yatırımı. Tabi ki yetenekli, yetişme ihtimali olan ve vitrine çıkarılabilecek başarılı futbolculardan futbol A.Ş kâr etmeye, para kazanmaya çalışacak. Çünkü adam yatırım yapıyor ve şirketi ayakta tutabilmek için para döngüsü gerekiyor. Ve  bu para şirketin, yani kendisinin parası. Kimseden para istemiyor. Sizden sadece futbol keyfini yaşayacağınız stadyuma gelmenizi ve renklerine gönül verdiğiniz İskenderunspor FK’ye destek olmanızı istiyor. Eğer bu bir yatırımsa, bundan bir şeyler kazanmayı planlaması da son derece normal bir durumdur diye düşünüyorum. Dünya futbolda artık bu şekle evriliyor. Kısacası bu genç arkadaşımız ve ailesinin farklı çıkarlar peşinde olacaklarını hiç sanmıyorum. Siz de aklınıza olumsuz şeyler getirmeyin ve stada giderek eski İskenderunsporlu hafta sonlarınızı yaşayarak, keyfini çıkarın.

              Nihayetinde liglerin başlamasına çok az bir zaman kaldı. Süreç çok kısa. Kulüp ve takımla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Dışarıdan gelip yatırım yapmış ve İskenderun isminin futbol arenasında duyulmasını sağlayacak bu cesur arkadaşımıza, yani İskenderunspor FK Başkanı Enes Ege Aygün Bey’e ve İskenderunlulardan oluşturulacak yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyor, bu girişimin İskenderunumuz’a hayırlı olmasını temenni ediyorum.

          

             

 

 
Etiketler: YENİ, , BİR, İSKENDERUNSPOR, MACERASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı