kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
18 Mayıs 2021 - Salı 15:58
 
YENİ BİR ÇOCUK ALABİLİR MİYİM?
Gülser Yiğit
dodicocuk@hotmail.com
 
 

Anne - babalar zaman zaman, çocukları hiç ağlamasın her isteği olsun; hep benim çocuğum haklı dediğinde neler oluyor !..

Çocuğunuzun büyümesine tanıklık ederken; sizin git-gelleriniz, onu ne tam çocuk yapıyor, ne de bebeklikten mezun ediyor.

 Çocukların yanında çevreyi eleştiriyor, ya da övgüler yağdırıyorsunuz, sonra çocuklarınız bu kendi fikri gibi söylediğinde;ya çok akıllı buluyorsunuz ya da açık sözlü diyorsunuz!..

 Çocuklar erken çocukluk, bebeklik ve çocukluk döneminde sadece taklit ederek öğrendiklerini bilmiyor musunuz!..

Ya da çocuğun ;bedensel ihtiyaçlarını kendisi gideremediğinde aslında başka sorumluluklarıda alamadığını biliyor musunuz !..

Tüm bunların Farkına varmadan; sadece çocuğunuzun çok temiz, çok iyi beslenen ,hastalıktan korumak için elini soğuk sudan sıcak suya sokmadığımız ve üşütür, ya da üşüttü için kaka ve idrarını tutamadığında; neden bedenini çocuğa emanet etmeniz gerektiğini anlamış  oluyor musunuz !..

Ne sihirli ve ne zor bir şey anne –babalık!:..

 Kulaktan dolma bilgilerle ve sadece bunu mış gibi yaptığımızda, ya da çevre için yaptığımızda ya da aşırı davranışlarımızla çocuğunuzu şımarttığınızda bir bireyin hayatına nasıl karartığınızı biliyor musunuz..

 Çocukların bu dünyaya gelirken, Saf ve masum hallerini nasıl şekil verip!.. Daha sonra bize hayatı zindan eden bireyler yetiştirdiğinizin farkında mısınız !..Bir katil ,bir hırsız, bir cani, bir psikopat kimin ürünüdür; kendi canavarlarımızı kim yaratıyor!...

 Bunun farkına varıp artık başarısız olduğunuzda bu çocuk ya kime çekti ya da böyle bir anneli hak etmedim diye yakarışlarınız kimedir!:.

 Aslında basit, yalın ve gerçek olduğunuzda çocuklar dürüstlük ve gerçeklikle büyüdüğünde işler biraz farklı olacaktır !..

Bebekler dünyaya geldiklerinde tek tanıdıkları duygu kokudur; bu duyguları, güven altında ve annenin güvenli kollarında zamanla güven ve olumlu duygularla yer değiştirir, çocuklar bu dönemde korku, şiddet, taciz ve yüksek sese maruz kalırsa ileride korku yerine duygusu ,saldırganlık ve öfke olacaktır !..

Biz çocuklarımızı eğitirken ve Dünya'yı öğretirken onunla kurduğumuz doğru iletişimde onun, sakin dingin ve problem yaratan değil çözen bir insan olmasını sağlarız!:..

 Ve belki de kadın cinayetleri,tacizleri ,saldırırlar yerine daha basit problemlerimiz olur ne dersiniz… Şaka bir yana her zaman danışanlarıma ve velilerime söylediğim; nüktedan bir cümle var “Olmadı bu çocuk değiştirelim mi “deyip değiştireceğiniz bir ürün değilerdir!..

Yaşamın ta kendisidir çocuklar;çocukluğumuzun orası bizim şekil aldığımız ve bizi biz yapan unsurların evidir!.. Yeni bir çocuk alamazsınız !...unutmayın!...

 Sevgi ve saygılarımla

 
Etiketler: YENİ, BİR, ÇOCUK, ALABİLİR, MİYİM?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı