kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 22:30
 
YAZIK OLUYOR BU ŞEHRE
Hasan Korkmaz
 
 

hasankorkmaz6884@gmail.com

             Ne zaman İskenderun ile ilgili bir yazı yazsam “Acaba bu şehri daha beter nasıl yok ederler?” diye düşünürüm. Kısa dönemler içerisinde şehrimizle ilgili 3   tane yazı yazdım. Şehrin gerçek kimliğinden nasıl uzaklaştırıldığının üzerinde durdum. Ama görüyorum ki şehri yöneten insanlar, bu şehri çok daha yaşanmaz hale getirmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar.             

 

              İskenderun’da gerçekten inanılmaz şeyler oluyor. Halka hizmet etmesi gereken seçilmiş Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri, şehre yarardan çok zarar verdiklerinin bilincinde olacaklar ki, “Daha fazla zararı nasıl verebiliriz?” diye özel çaba harcıyorlar sanki!   Bir bisiklet yolu tutturulmuş gidiliyor. HBB’nin İskenderun trafiğini allak bullak ettiği yetmezmiş gibi bir de şimdi İskenderun Belediyesine destek vererek, İskenderun Belediye Başkanı’nın sahiplendiği projeyle trafiği daha beter perişan etmenin derdindeler.              

              Nedir bu Allah aşkına? 2 kat için temeli atılmış bir binaya, 10 kat çıkmayı nasıl düşünüyorsunuz! Neyin kafasıdır bu? Bu projeyi bu şehir kal-dır-maz! Neden inat ediliyor, anlaşılır gibi değil!!!Önce şunu söyleyeyim; imar planı düzgün yapılmış, trafiği rahat işleyen bir şehirde böyle bir projeye hangi zeka özürlü karşı çıkar? Ama bu şehrin mevcut yol güzergahlarında karşı çıkmamak inanın sorumsuzluktur. Kimse oluşacak olumsuzlukları sadece esnaflara indirgemesin. Daralan yollar, sıkışan trafik, çöp konteynerlarının durumu, durakların akibeti ve o korkunç estetikten mahrum görüntü! Feyezan kanalı kenarları hariç her taraf rezalet durumda.

 

                  Bakanlıktan alınacak 30.000 hibe bisiklet için insanlara bu eziyet neden çektirilir? Hazır kaldırımda değil de yolda yürümekte ısrar eden, trafik lambalarını takmayan, kaldırımlarında otomobil park edilen, ana caddelerinde ters yönden araçların geldiği bir şehirde bisiklet kültürünün geliştirileceğine inanmak biraz komik oluyor.

 

                  Bakın abartmadan söylüyorum, Dünya’nın bütün çağdaş ülkelerini ve bu ülkelerin irili ufaklı en önemli şehirlerini gezdim, gördüm. Lakin böyle saçma sapan bir bisiklet yoluna tanıklık etmedim. Kimse bana Türkiye’deki bazı şehirlerden bu tip örnekler vermesin. Bize çağdaş Dünya’nın örnekleri lazım.  Oralarda da maalesef böyle bir ucube yok.

 

                Dünya’yı biraz gezen insanlar, özellikle bisiklet kültürünün yaygın olduğu Hollanda’yı, Almanya’yı, Belçika’yı, Avusturya’yı gören insanlar, emin olun kahkaha atıyorlardır.  Neticede bu ölü doğan bir projedir. Öyle olmasa en önemli caddelerinde bu projeyi uygulamaktan vazgeçmezlerdi.  25 yıl önce eski Belediye Başkanı Mete Aslan’ın ilk kez sahil bandında yaptırmış olduğu kısacık bisiklet yolunu bile çok kolay onarıp fazla para harcamadan işler hale getirmek varken, orayı dahi bozup daha kötü hale getirecek olmak neyle izah edilebilecekse, bunu bütün İskenderun’a benzeri görülmemiş şekilde yaymaya çalışmak da onunla izah edilir bir durum arz ediyor. Kısacası; olan İskenderunluların parasına oluyor.

 

               Bu şehre acıyorum inanın. Yol kenarlarındaki refüjlerin bile bir caddede bordo beyaz, diğer caddede turuncu mavi, bir başka caddede ise sarı beyaza boyanması ve refüjlerin inanılmaz çirkinlikler yaratmasına müdahale edemeyen yerel yöneticilerin, çıkıp “İskenderun’a değer... “ demesi, sadece komedi filmlerindeki repliklerinden  ibaret kalıyor. Şehrin her tarafı olumsuzluklar içerisinde. Bu olumsuzluklara yoğunlaşırlarsa çok daha faydalı olurlar.  

 

           İskenderun’a daha fazla kıymayın artık. Perişan edilmiş bir şehri, daha çok tüketmeye çalışarak elinize bir şey geçmez. İnanın  tarih sizi mutlaka sorgular.

 
Etiketler: YAZIK, OLUYOR, BU, ŞEHRE,
Yorumlar
Haber Yazılımı