ugur okullari - destop


Yazı Detayı
18 Şubat 2017 - Cumartesi 16:12
 
Sporda Çifte Standart
İdris Aydoğan
iaydogan@iskenderun.org
 
 

Türkiye’de Süper lige ve 1. Lige çıkmamasına rağmen futbolun önemli merkezlerinden biri sayılan İskenderun, ne acıdır ki, bu değerini, bilinçsiz ve sorumluluk üstlenmeyen yöneticiler yüzünden kaybetti. En acı tarafı da İskenderun’un parasıyla başka takımların profesyonel ligde mücadele etmesidir.

Türk futboluna nice değerler kazandıran İskenderun, Körfez İskenderunspor’un küme düşmesiyle birlikte futbolda tamamen fakirleştirildi. Ekonomik yapısının yüzde ellisine ulaşmayan şehirler Süper ligde veya 1. Ligde mücadele ederken, İskenderun’un bir üçüncvü ligde temsil edilmesi bile fazla görüldü.

Hatay’daki futbol baronları, Hatayspor’u tek takım yapmak için verdikleri mücadele ve ortaya koydukları oyun İskenderun cephesinde başarıya ulaşıldı. Başarıya ulaşmasının yegane destekçileri de bilerek veya bilmeyerek, yerel yöneticiler, siyasiler ve bürokratlar ile kendilerini futbol otoriteri sayan kişiler oldu.

Tabi İskenderun cephesindeki operasyon, Sedat Uysal’ın başkanlığı döneminde başlatıldı. Yeni İskenderunspor, başarısız olması için Başkan Sedat Uysal yalnızlaştırıldı, kendi kaderine terk edildi. Sonunda dayanamayan takım kendini BAL Liginde gördü. Yeni İskenderunspor üzerinde oynanan oyun Körfez İskenderunspor’la devam edildi. Burada da başarıya ulaşıldı.

İskenderun’da futbol heyecanı Ökkeş Geçen zamanında yeniden yaşanmış, kısa bir ara sonra Sedat Uysal’la devam etmesine rağmen ne yazık ki uzun sürmedi.

İskenderun’da profesyonel takımın olmaması kime yaradı?

Tabi ki Hatayspor’u tek takım yapma hevesi içerisindeki Antakya lobisi, İskenderun’un gelişmesini ve büyümesini istemeyen İskenderunlu yöneticiler.

Şimdi ise Hatayspor, ekonomisi sıkıntıda denilen İskenderun’un sermayesi ile ayakta duruyor, ligde mücadele ediyor.

Siyesi erkleri harekete geçiren Hatayspor yönetimi, sezon başında İskenderun piyasasından 2 milyon liralık destek aldı. Kısa bir süri önce Hatayşspor’a yakın bir isim, ‘İskenderun olmazsa Hatayspor ekonomik sıkıntı yaşar, transfer yapamaz’ şeklindeki sözleri çok dikkat çekici.

Kendi takımına madde destek çıkmayan İskenderun piyasası, Hatayspor’a kesenin ağzını açıyor.

Bizim yerel yöneticiler ise sadece izliyor.

BAL liginde ekonomik sıkıntı yaşan İskenderun takımlarını bırakıp başka takımlara bağışlar yapan İskenderun sermayesi tarih önünde elbet bir gün hesap verecektir.

Bizler Hatayspor’a karşı değiliz ama, öncelikli kendi takımımızdır. Sonra bir şey kalırsa Hatayspor’a verilir.

İskenderun takımları dururken Hatayspor’a destek verilmesi de kabul edilemez.

Futbol kamuoyu hala İskenderunspor’a sahip çıkmayan siyasilerin peşinde koşadursun, alkışlasın, omuzlara alsın.

Hatay sanayisinin kalbinin attığı, futbolcuların yetiştiği İskenderun, İskenderunlular yüzünden her geçen gün geriliyor.

Büyük bir köy haline geldi.

Ne sosyal hayat, ne spor, ne siyaset…

Hepsi Antakya’ya bağlı.

Kent olarak her yönümle Antakya’dan güçlü olmama rağmen, hep direktifleri, talimatları alan oldum.

Bu memlekete yazık ediyorsunuz beyler…

Bu memlekete sahip çıkmak bir namus borcudur.

Bu davada önderlik yapacakların başında iktidar partili vekili Orhan Karasayar, iktidar partili Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve diğer zevatlardır.

Bugüne kadar beklentileri yerine getirmediniz bari şu andan sonra harekete geçin.

Biz sizden fazla bir şey beklemiyoruz.

Siz İskenderun için bu mevkilerdesiniz.

Harekete geçin ki, gök kubbede hoş bir seda bırakasınız.

 
Etiketler: Sporda, Çifte, Standart,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı