SKODA


kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 15:57
 
Şifahen Masallar
Doç. Dr. Selin Sayın
info@iskenderun.org
 
 

Masallar neden Çocuklar içindir? ,İçimizdeki çocuklar yolunu kaybetmez mi hiç zaman zaman?

Sert dalgalarla savrulmaz mı?

Aslında Masallar insanlar içindir.

26.12.2017 Salı günü İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi; Yazar, Senarist ve Masal Anlatıcısı Sayın Beyza Akyüz’ü “Şifahen Masallar” isimli Masal Dinletisiyle konuk etti. Gündüz dinletisinde çocuklarla buluşan Akyüz, akşam dinletisinde yetişkinlere anlattı masallarını. Farkındalık dolu anlar yaşattı 7’ den 77’ ye tüm çocuklara. Şifahen Masallar etkinliğine Devlet okullarından ve özel okullardan çocuklar katıldılar.

Bir fare deliği gördü. Fare deliği büyüdü büyüdü büyüdü…… ve içinden ne çıktı?

Fare. Masallarda fare deliğinden istediğin her şeyi çıkarabilirdin oysaki. Masallar hayal gücünü geliştiren, iletişimi güçlendiren ve olaylar karşısında daha çözümcü olmamızı sağlayan yüzyılların süzülmüş deneyimlerini aktarır bize. Deneyim sezgi, yaşanmışlık ve aklın bütünüdür.

Farah bütün Dünyayı gezmiş, insanlarla tanışmış onların hikayelerini dinlemiş, geri döndüğünde kimse onu tanıyamamış. Çünkü çok gençleşmiş diğerleri yaşlanırken. Gezdikçe, dinledikçe, anlattıkça şifa bulmuş. Birbirimizi dinleyecek zamanlarımız yok artık, evet geziyoruz ama dinlemeden, anlamadan biriktirmeden. Yetişkinler aslında masal deyince küçümsüyorlar bizim ülkemizde. Nasıl sinemaya tiyatroya gidince bir masalı izliyoruz, dinliyoruz. Masallarda öyle aslında.

Masallar ile ilgili Beyza Akyüz’ün sorulan sorulara cevaplarını sizlerle paylaşmak istedik.

Herkes masal anlatıcısı olabilir mi?

Tüm insanlar, anlatma yeteneğine sahip olarak doğarlar. Dolayısıyla herkes masal anlatıcısı olabilir. İyi bir masal anlatıcısı, sözcüklerle betimlediklerini dinleyicinin hayal dünyasında canlandırabilmesini sağlar.

Masal anlatıcılığının çıkış noktası nedir?

Masal anlatıcılığının kökeni, insanlığın ilk ortaya çıkışına kadar dayanır. İnsan ile yaşıt olan bir süreç masal anlatıcılığı.

Masal neden anlatılır?

Masal anlatmak ve dinlemek, insanların hayal gücünü geliştirir. Masallar, sadece çocuklar için değil; tüm insanlar için faydalı nitelikler taşır. Düşünsel anlamda özgürleşmeyi sağlar.

Neden Şifahen Masallar?

Masallar insanların sorunlarına, hastalıklarına, dertlerine şifa olsun diye anlatılır yüzyıllardır.

Aslen Malatyalı olan Beyza Akyüz, çocukluğunda ailece yapılan masal anlatımlarından yola çıkarak günümüzün masal anlatıcısına dönüştürmüş hayatını. Aslında tam bir girişimcilik örneği. Çocuklarımızda şu an yaşadıklarıyla gelecekteki mesleklerini yaratıyor olabilirler. İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi olarak Masallarla, Müzikle, Bilimle ve Teknolojiyle çocuklarımızın gelişmesine ve gelecekte gidecekleri hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunmak istiyoruz.

 

“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun”   —- Albert Einstein

 
Etiketler: Şifahen, Masallar,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı