kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 17:03
 
“ŞEHİR STADI” MESELESİ
Hasan Korkmaz
 
 

 Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık 8 aylık bir süreç geçti. Bu süre içerisinde İskenderun halkının oylarını alarak iş başına gelmiş olan Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin bu zaman dilimi içerisinde bu şehir için neler yaptıklarını veya neleri yapamadıklarını kendiniz biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

          Benim şimdilik değinmek istediğim konu bunlardan ziyade, Başkan’ın seçimlerden önce projeleri içerisinde yer alan mevcut stat yerinin Kent Park olarak düzenlenmesi ve stadın başka bir yere taşınması meselesi.

           Kısa bir süre önce Belediye Başkanı, bu konuyu gündeme getirip mevcut stadın yıkılarak İskenderun Teknik Üniversitesi’nin içerisindeki bir alana yapılacağı bilgisini verdi. Seçimlerden önce yapacağı projelerle halktan oy isteyen seçilmişlerin, seçildikten sonra projelerini hayata geçirmeye çalışması kadar normal bir durum yoktur. Bunu anlayabiliyoruz. Lakin anlayamadığımız konu ise şehrin bu kadar sorunu varken, önceliğin stat meselesine ayrılmış olması. Seçimlerden önce İskenderun için vaat ettiği çok daha elzem olan projeleri hayata geçirmesi beklenen Başkan’ın, mevcut stat yerine yapılacak Kent Park için aceleci davranıp, başka öncelik yokmuş gibi bunu gündeme getirmesine bir anlam veremiyoruz. Ama yine de bir şeyler söylenilmesi gerekiyorsa, alt yapıdan  A takıma  kadar  yükselirken  20 yıl boyunca, zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz, çeşitli amatör takımlarda oynayarak oranın tozunu ve çim kokusunu içimize çektiğimiz ve daha sonra yöneticilik yaptığımız yıllarda sürekli o tesislerde bulunduğumuzdan dolayı bir iki kelam etme hakkımızın olduğunu düşündüğümüzden, biz de “stat ve yeri” hakkında fikrimizi beyan etmek istedik.

       1960’lı yılların başında inşa edilerek, geçmiş dönemin önemli statlarından biri olarak kabul edilen günümüzün bu köhnemiş yapısı, yaklaşık 55 yıldır İskenderun’a hizmet ediyor. Birkaç yıl önce bir bölümü yıkılan ve miadını çoktan tamamlamış olan, Belediye’nin iyi niyetli çabasıyla çimleri bakıma alınarak yaşatılmaya çalışılan bu stadın, artık hiçbir yerinin dikiş tutmadığı kesin. Yenilenmesinin zaruri bir ihtiyaç olduğu da kesin. Bu konuda  Belediye Başkanı ile hemfikiriz. Fakat yeri konusunda ayrışıyoruz.

            Geçmiş kuşakların hafızasında çok önemli hatıraları ve heyecanları barındıran  bu eskimiş ve kullanılamaz durumda olan stadın, yıkılarak İskenderun Teknik Üniversitesi’nin sahası içerisinde bir alana yapılmasını planlayan Belediye Başkanı, yıkılacak stadın 63.304 metrekarelik alanının yerine ise, 1045 metrekarelik ticari alan, 4000 metrekarelik nikah ve düğün salonu ve 17.500 metrekarelik kapalı otopark  yapmayı hedeflediğini seçim kitapçığında zaten belirtmişti.

          Stadyum ihtiyaç mı ve yapılsın mı? Tabii ki ihtiyaç ve yapılsın. Lakin önceliğimiz değil. Bu şehrin çok daha önemli öncelikleri var. Profesyonel liglerde takımı olmayan bir şehrin enerjisini şimdilik oraya harcamanın bir anlamı yok. Ha ille  yapılacaksa da mevcut yeri, en ideal yerdir.

           Koca bir şehrin stadını, üniversitenin kampüs alanına sıkıştırmanın ne anlamı olabilir! Feyezan Kanalı’nın şehri ikiye böldüğü bir noktanın hemen arkasına o stadı yapıp, insanları çıkışta Feyezan Kanalı’nın üzerindeki iki noktaya zorunlu yönlendirip, trafiği orada çıkılmaz hale getirmek neden? Şimdiki noktaya yürüyerek gelen insanları mesafe biraz daha arttığı için araçlarla oraya yönlendirmek zorunda kalabileceğinizi nasıl hesaplamazsınız!  Oysaki mevcut yere insanların çoğunluğu yürüyerek geldikleri için, otopark ihtiyacı da nispeten azalıyordu.

   Üstelik halihazırda harika bir nikah salonu varken, şehrin tam göbeğinde Millet Parkı yeni açılmış ve o bölgeye çok yakınken, hazır nefis bir spor alanını parka dönüştürmeyi istemek neden? AVM’ler yüzünden şehir esnafı kan ağlarken orada ticari alandan bahsetmek neden?  Orada yapılması düşünülen düğün salonu içinse, eğer gerçekten böyle bir ihtiyacı varsa, elden geçirilip tadilatı yapıldıktan sonra, hem yazlık hem de kışlık düğünlere hizmet edebilecek eski mezbahane binası ne güne duruyor? Atıl durumda orada öylece çürüyeceğine, bir zahmet elden geçirip halkın hizmetine sunun ve bu ihtiyacı ortadan kaldırın. Kısacası ben İskenderun’un mevcut spor alanının bulunduğu yerde, böyle bir ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.

          Şayet Fatih Başkan bu şehirde isminin yıllar geçse bile anılmasını istediği bir eser bırakmak istiyorsa, yapacağı şey çok basit. İSTE içerisinde yer tahsisi ile ilgili saçma sapan prosedürlerle uğraşarak yıllar kaybedileceğine, Belediye öncülüğünde mevcut yerde yeni bir spor kompleksinin yapılması en doğru karar olur. O kocaman alan, yeniden projelendirilerek eski stat yıkılıp, yerine 15.000 kişilik yeni bir stadın yanı sıra, 2 adet daha yan saha ve amatörlerin daimi olarak kullanabileceği yan tesisler pekâlâ çok rahat yapılabilir.

               Kaldı ki sporla iç içe olan Gençlik Merkezinin binası, şehir spor salonu , amatör futbolcuların antrenmanlarını ve maçlarını yaptığı yan saha ve hemen karşıda olan kapalı yüzme havuzu orada dururken, aynı alanda yapılacak olan yenilenmiş tesislerin gençlere, orada yapılacak olası bir parktan çok daha fazla fayda sağlayacağı aşikâr.

               Anlayacağınız; maceraya hiç gerek yok! Belediye öncülüğünde Spor Bakanlığı ikna edilerek, bu stat aynı yere yapılabilir ve Fatih Başkan yaptığı bu hizmet karşılığında ismini ölümsüzleştirebilir. Takdir kendisinin, bundan sonrasını bekleyip göreceğiz.

 

 

 

                                                                                   

 
Etiketler: “ŞEHİR, , STADI”, , MESELESİ, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı