Yazı Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 17:10
 
SINAVLAR AÇIKLANDI PEKİ YA TATİL ?
Cahide Galioğlu Boğa
cahidegali@gmail.com
 
 

Sınavlar açıklandı.. Gösterilen tüm çabaların, emeklerin karşılığı alındı. Sonuçlar memnun etse de etmese de artık bundan sonra ne yapılacağına bakmak lazım.

Elbette tercih süreçleri, çocuklarınızın hangi okulu tercih edebileceği kısacası geleceklerini oluşturacak bu sonuçlar siz ebeveynler için oldukça mühim. Ancak sınav nasıl sonuçlanmış olursa olsun, evinizin en kıymetlisi çocuklarınızın gözündeki ışıktan daha önemli olmadığını hatırlatmak isterim. Çocuklarınızla bir daha yaşayamayacağınız bu günleri sadece sınav odaklı geçirmeden, beraber sevdiğiniz etkinlikler yaparak geçirin, böylece biriktireceğiniz mutlu anları ertelememiş olursunuz. ‘Bu sınavlar onların tüm hayatını etkileyecek, gelecekleri şekillenecek, nasıl kaygılanmayalım? ; dediğinizi duyar gibiyim. Hem geleceklerini düşünüp hem de şuanın tadını çıkartmanız mümkün. Öncelikle sınav eğer istediğiniz gibi sonuçlanmadıysa elbette çocuğunuzla bunun bir değerlendirmesini yapabilirsiniz. Eksiklerinin ne olduğunu değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Bu durum, yıkıma neden bir ruh hali gibi günlerinize yayılmasın.  Bu dönem çocuklar için de oldukça stresli ve zorluydu. Zamanlarının neredeyse tamamını okul ve ders ile geçirdiler. Tam olarak çalışamadıklarında da, çalışmama stresiyle huzurlu olamadılar. İşte bu yüzden, beraberce sevdiğiniz etkinlikleri yapın. Sınav istediğiniz gibi geçtiyse de odak noktanız sadece sonuçlar olmasın. Çocuğunuz kitap okumayı seviyorsa, onunla kitap okuyun. Film izleyin, çocuklara öğretici aynı zamanda eğlenceli filmleri yaz tatili gibi vakitlerinin daha bol olduğu zamanlarda izletmek yararını arttırır. Satranç oynamayı seviyorsa, bisiklet sürmeyi veya yüzmeyi onunla sevdiği aktiviteleri paylaşın yada yapması için destekleyici olun. Vakitlerinin bir kısmını tabi ki arkadaşlarıyla geçirecekler. Arkadaşlıkları hakkında sohbet edip yaşantılarını paylaşın. Çocuğunuzla yakınlaşın, paylaşımlarınız onun hayatının her yerine dokunsun. Çocuklarınızı yanınıza alın, karşınıza değil.

Tatil dönemleri çocuklarınızın sizinle daha çok vakit geçirdiği onlarla daha yakın iletişim kurabileceğiniz bir dönem. Kendi istekleriniz ve idealleriniz doğrultusunda onlarla konuşmak yerine, çocuklarınızın ne istediğine, neleri sevdiğine ve hayal ettiğine odaklanın. Odaklanın ki kendi zevkleri ve istekleri ile gelişen, kendini ortaya koyan bireyler olsunlar. Onların istekleri ve ilgileri konusunda destekleyici ve yönlendirici olun. Böyle olduğunda emin olun çocuklarınızın, gelecekleri hakkında idealleri ve fikirleri olur, bunun için çabalarlar.  Bu iletişim ve yaklaşım aynı şekilde tercih dönemlerini de olumlu  etkileyecektir.

Sınavlar mühim, birlikte geçirdiğiniz anlar daha mühim. Çocuklarınızla paylaşımlarınızın bol olduğu iyi tatiller dilerim.

 
Etiketler: SINAVLAR, AÇIKLANDI, PEKİ, YA, TATİL, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı