Yazı Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:32
 
OKULLAR AÇILIYOR, PEKİ TATİL NELERİ DEĞİŞTİRDİ?
Cahide Galioğlu Boğa
cahidegali@gmail.com
 
 

Sevgili Ebeveynler,

Çocuklar öğrenmeyi sadece okulla gerçekleştirmiyor. Tatilde de çocuklarınızın gezerek, gözlemleyerek, okuyarak öğrenip, deneyimledikleri pek çok yaşantılar var.  ‘Çocuklar söyleyerek değil, görerek, gözlemleyerek öğrenirler cümlesi eminim hepiniz için oldukça tanıdık bir cümle. Peki siz buna ne kadar inanıyorsunuz? Unutulmaması gerek çok önemli bir nokta var; Çocuklar önem verdikleri yetişkinlerin davranışlarına, tutumlarına dikkat ederek kendi tutum ve davranışlarını değiştirirler, yönlendirirler.

Çocuğunuzun bu öğrenme sürecinde siz neler öğrendiniz, neleri değiştirdiniz? Çocuklarınız için sizlerin tutum ve davranışları bu kadar etkili ve önemliyken, çocuklarınızın değişimine ve gelişimine katkı sağlamanız için önce kendinize bakmanız şart! Kendinize bakmalı ve kendinizi fark etmelisiniz.

Okuldan uzakta geçirilen yaz tatilleri bazen tüm yıl okulda öğrenilen düzenli ders çalışma, planlı ve programlı olma gibi tutumların kaybolmasına neden olabilir. Bazen de tam tersi daha planlı ve düzenli olmasını sağlayabilir. Ancak bu iki seçenek de tamamen ev ortamı ve ebeveyn tutumlarıyla alakalıdır.

Tatil dönemi için kendinizi değerlendirirken şu sorular size yardımcı olabilir, cevaplarınızı kendinize ve vererek değerlendirmenize başlayınJ

-Yanlış olduğunu bildiğiniz halde, çocuğunuzun yapmasına müsaade ettiğiniz davranışlar oldu mu? Örneğin, geç saatte yatmak, bilgisayar oynamak,. Sizce neden izin verdiniz?

-Çocuğunuzda olmasını istediğiniz değerler neler? Bu değerleri kazanması için neler yapıyorsunuz?

Örneğin: Dürüst olmasını istiyorsunuz o halde kendi sosyal yaşamınızda beyaz yalan dediğimiz küçük yalanları kullanıp kullanmadığınıza ve çocuğunuzun buna şahit olup olmadığını düşünün.

-Evde çocuğunuzun düzenini (ders çalışma düzeni, zaman yönetimi, beslenme, uyku düzeni) nasıl yönlendirdiniz? Sınırlandırma ve kural getirdiniz mi, yoksa özgür mü bıraktınız?

-Çocuğunuza sevginizi nasıl gösterdiniz? Size nasıl karşılık verdi?

Çocuğunuzu en çok övdüğünüz ve uyardığınız konuları düşünün, size nasıl teki veriyor. Bu konuları mutlaka aklınıza getirin, uyardıklarınız çabuk gelir de övdükleriniz hemen hatırlanmayabilir ama övgüler daha önemliJ

-Çocuğunuzun yapabileceği ve yapması gereken neleri siz yaptınız? Sizce onların sorumluluk almasını engelleyip, her şeyi onlar yerine yapıp, sonra okul hayatlarında tek başlarına olmalarını beklemeniz mümkün olabilir mi?

-Bu sene kendinizde ve çocuğunuzda geliştireceğiniz bir davranış, tutum olsa bu ne olurdu?

Bu sorgulama sizin de gelişime açık, çözüm odaklı olduğunuzu gösterecektir. Her zaman inandığım ve savunduğum bir şey var: ‘Mükemmel ebeveynlik’ diye bir şey yoktur, olmamalıdır da. Anne-babalar da yorulur, tahammülü azalır önemli olan çoğunlukla nasıl davrandığınızdır. Mükemmel olma gerekliliği hissi sizi strese sokar, katılaştırır, gerginleştirir ve çözüm bulmaktan uzaklaştırır. Bu sebeple kendinizi değerlendirmeniz, eksik bulduğunuz tutumları fark etmeniz, hem sizin için, hem de sizinle birlikte değişen çocuğunuz için çok çok önemli!

Sağlıklı, mutlu, başarılı bir eğitim-öğretim yılı dilerim.

 
Etiketler: OKULLAR, AÇILIYOR,, PEKİ, TATİL, NELERİ, DEĞİŞTİRDİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı