kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 18:03
 
OKULLAR AÇILIYOR
Gülser Yiğit
dodicocuk@hotmail.com
 
 

Merhaba güzel dostlarım; her yazıma sanki bir mektup yazar gibi selamla başlıyorum!

Sevgili Anne – Babalar nasılsınız! Hangi duygular içindesiniz! Çocuğunuza en iyiyi vermek için çırpınırken; Bir taraftan bütçe hesapları başladı mı?

Özel okullar ve devlet okullarında kitap fiyatları açıklandı; çocuk formaları ve okul servisleri;

Çocuklarımız eğitimi alırken; sevgili anne- babalar nasıl bir çıkmaza sokulduğunuzun farkındayım! Birazda ben karıştırmak istiyorum kafalarınızı;

Çocukların okul öncesinden zorunlu eğitimin sonuna kadar eğitim ve öğretimde nelere ihtiyacı vardır önce en yalın ve en basit halinde konuşalım;

Çocuklar doğarlar ve en az 24 aya kadar ihtiyacı, onunla aynı mekânda uyumanızdır. Bireyselleştirilmesi için ayrı bir yatağının olması yeterlidir.

Çocuk ve çocuk ihtiyaçları bir sektör olduğu için; binlerce ekipman sunulur önünüze! Bunlar kitaplar, formalar, oyuncak, kıyafet, çocuk halısı, çocuk mobilyası ve binlerce ürün;

Piyasalar en çok bu konuda kendine yenik düşen anne-babalara hitap ederler!

Çocukların organik yemesinden içmesinden, her şeyde en iyisini yapmazsanız en kötü ebeveyn olduğunuzu hissettirdiği bir sürü reklam ve sloganla karşı karşıya kalırsınız!

İhtiyaçları var mıdır? Bebeklerin bunlara bence yoktur!

Özel vitaminler, besinler, çocuk bezleri, tuvalet aparatları ( genelde çocuk özel bir şey yapıyorum diye kabızlık ve büyük tuvalet problemi yaşar ) ve pek çok ürün; çocukların ham pamuk kıyafetler, bolca temiz bez ( eskiden bunlar yine pamuktan yapılırdı) şimdi hijyenik olanlar yerini aldı; anne sütü ve sevgi –şevkat yeterlidir. Bu yolculuğun ilk başında ve çocuklarımız büyür,  aileler çocukların ihtiyaçlarının aynı oranda büyüdüğünü düşünürler.

Oysa bütün dünyada çocuklar; doğal yetileri ile dünyaya gelirler Ve tüm bebekler, dünyaya geldiklerinde aynı sebeplerden aynı tarzda ağlarlar;

Çocukların yaşadığı çevre, kültür ve diller çocukları şekillendirir;

Afrika’da temel ihtiyacı güneşten korunmak ve beslenmekken, Kanada ‘da soğuktan korunmak gibidir!

Konuyu dağıttığımı söyleyebilir bazı okuyucularım ama konuyu aslında farklı bir pencereden sunmak istiyorum !...

Bazılarınızda; sizde eğitim işindesiniz hocam ve bunu satıyorsunuz diyebilirsiniz; evet eğitim sektörü içindeyim yıllardır;

Ama çocukların ve ailelerin bu konuda ne kadar yanlış ve abartılı yönlendirildiğinde farkındayım!

Kendi alanımdan biraz bahsetmek istiyorum! 

Kurucusu olduğum eğitim kurumlarında 0-6 yaş grubunda hiçbir çocuğa okul öncesinde yazılan çiziler hiçbir kitap setini kullanmıyorum  15 yıldır;  hiçbirinde plastik oyuncaklar, kullanmıyorum, kendi yaptığımız ve uygulanan eğitim modellerinin ( montessori ,waldolf v.b.) materyallerini kullanıyoruz ! Çocuklar, yemeklerini, eğitimlerini, doğanın bir parçası olan ahşap masa ve sandalyelerde etkinlikleri yapıyoruz! Çocuklarımıza mümkün olduğu kadar; okullarımızda ürettiğimiz yiyecek ve içecekleri ikram ediyoruz!

Bunları yazdım diye övgü gibi algılamayın! Bunları yaparak biz, çocukların ihtiyacı olmayan kitap yükünden ve oynamadıkları oyuncak ve kırtasiye yükünden kurtardık; Çocuklarımız; bunun yerine masalları, masal kitap, kendi yaratıcılığını ortaya koyan, ama onların kafalarında kargaşaya sebep olmayan sade ve anlaşılır, oyun ve duyu materyalleri ile çalışırlar tüm gün!

Ve çocukların okullarımızda geçirdiği zamanda hiçbir şekilde, TV, bilgisayar, telefon gibi dijital aletlere yer verilmez!

Yani çocuklarınızı dijitallikten arındırırız sekiz saat!

Oyun tabanlı öğrenme ile kendi yapabilirliklerin keşfine çıkarlar; Çünkü çocukların okul öncesinde tek ama tek ihtiyacı oyundur!

Dayatmacı, kuralcı, onları disipline eden, çift dil öğrendiği ve yaşından çok önce yüklenen hiçbir evet hiçbir bilgiye ihtiyacı yoktur!

Ve yine üstüne basarak söylüyorum; oyun tabanlı ve çocuklar için tasarlanmış alanlarda okul öncesini tamamlayan çocuklar; çok küçük yaşta, sınıf ve akademik eğitim ortamına zorlanan çocuklardan daha başarılı olduğunu gördük ve yaşadık! Üzücü olan ne biliyor musunuz?  sevgili okurlar ; bunların hepsini sizde biliyorsunuz !...

Ama toplum ve kültür baskısı, sizleri kendi doğrunuzdan uzaklaştırıyor!

Çocuklarımız Üniversite’de okutulan hukuk ve tıp kitaplarının tutarı kadar; ilköğretimde kitaplara para veriyoruz! Hala yetersiz olduğu düşünülüp ek ders kitapları alınıyor ve buda yetmiyor. Özel öğretmenlerle onların ne kadar yetersiz ve tüm bunların olmazsa başarısız ve yarışın gerisinde kalacağını hissettirdiğini biliyor musunuz? Peki!

En iyi çocuklarınızı siz tanırsınız! Abartılı ve gösterişli yaptığınız her şey iyi ve güzel değildir!

Başarı çocuklarımızın iyi insan olması ve mutlu olmalarıdır! Diye Düşünüyorum.

 Kalın Sağlıcakla!

 

  

 

 
Etiketler: OKULLAR, AÇILIYOR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı