Yazı Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 08:25
 
NARSİST NERGİS ÇİÇEĞİMSİN
Cahide Galioğlu Boğa
cahidegali@gmail.com
 
 

Nergis çiçeğine adını veren Narkissos.. Efsaneye göre bir peri ile tanrının oğlu olan Narkissos, dünyanın en yakışıklı erkeğiymiş. Onu bir defa gören dillere destan güzelliği karşısında büyülenip ne yapacağını bilemezmiş. Onu tanıyan her kız, her peri ona delilercesine aşık olurmuş. Narkissos bir gün ormanda dolaşırken susamış. Etrafta su aramaya başlamış. Nihayet suyun sesini takip ederek berrak bir pınarın yanına gelmiş. Tam suyu içmek üzere pınara eğildiğinde sudaki yansımasını görmüş. Kendi güzelliğine o kadar hayran kalmış ki gözlerini yansımasından ayıramamış. Günlerini kendi yansımasına hayran hayran bakarak geçirmiş. Elini uzatmış dokunamamış, seslenmiş cevap alamamış. Çaresizce kendi yansımasına ulaşmaya çalışmış. Narsistliğiyle dillere destan olan Narkissos en sonunda kendisine aşık olmuş.

Geçen yazımda değindiğim, Narkissos’tan adını alan ‘narsistik kişilik bozukluğunu’ biraz daha detaylı inceleyelim.

Narsistik kişiler kendini beğenen, tapma derecesinde kendini seven, kendine aşık olan kişiler olarak biliniyor. Başkalarının takdirini, onayını, sevgisini, beğenisini ve hayranlığını! kazanmak istiyor. Dolayısıyla duygusal yaşamları derinlikten yoksun, sığ bir şekilde ilerliyor.  Yani ya derinden gerçekten sevemiyor ya da üzüntü duyamıyor.

Peki bunların altında yatan gerçek hisler, düşünceler nedir?

    Aslında Narsizm,

                  Kendini sevmemeyi,

                  Kendini yeterince değerli hissedememeyi,

                  Kendine aşık olma bir yana kendinden nefret etmeyi içeriyor.

Kendini sevmek ve değer vermek olması gereken şey elbette.! Ancak aslında kendini o kadar sevmiyor ve değer vermiyorken, seviyor-muş gibi yapınca işin ayarı kaçıyor! Bu sebeple bu abartı davranışın altında yatan, kendine verilen değerin incelenmesinde fayda var. Çünkü bu durum sadece narsist kişileri değil, onlarla ilişki kuran, onları anlamaya, sevmeye çalışanlara oluyor.

Çağımızın sorunu da zaten bu değil mi? Sadece kendimizi anlamak, düşünmek ve sevmek!

Kendini gerçekten sev, böylece başkalarını da içten seversin,

Kendine gerçekten değer ver, böylece başkalarına da gerçekten değer verirsin.

 
Etiketler: NARSİST, NERGİS, ÇİÇEĞİMSİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı