ugur okullari - destop
Yazı Detayı
10 Nisan 2020 - Cuma 08:07
 
CORONA GÜNLÜKLERİ…
Cahide Galioğlu Boğa
cahidegali@gmail.com
 
 

Dünya olarak bir sınavdan geçiyoruz. İşe gitmeyen veya gidemeyenler için, durup düşünme, dinginleşme vakti.. Diğer taraftan nasıl geçineceğimize ilişkin kaygılar yaşıyor olabiliriz. İşe gidenlerin maske ve eldivenlerini özenle kullanıp kurallara uyarak dışarıyla temaslarına devam ettikleri zor bir süreç yaşanıyor..

Eğitim, siyaset, ekonomi..vb. pek çok alanda etkisini derinden hissettiğimiz bir salgın. Sınavlar erteleniyor, işsizlik artıyor, pek çok evde düzen alt üst oldu.

Kısacası herkesin bir şekilde kaygısı ve korkusu var. Sosyal yaşamdan (iş dışında) hepimizin tamamen izole olması gerektiği şu günleri kendimizle, ailemizle baş başa kalabilmek için bir fırsat olarak görebilmemiz mümkün olamaz mı?!.

Peki bu CORONA GÜNLERİNİ fırsata dönüştürmek için neler yapabiliriz?

  • Önce eğitime değinmek istiyorum. Belli konular sınavdan çıkartıldı ve bazı sınavlar ertelendi. Çocuklar, sizi en çok zorlayan geçmiş konulara ve bol miktarda soru çözmeye odaklanın. Bu süreç sınavlar için bir avantaj, zamanınızı doğru değerlendirmeniz çok çok önemli.
  • Derslere doğru bir şekilde çalışırken, bir yandan ev içi etkinliklerle de uğraşmanızda fayda var. Kafa dağıtmak için telefon veya bilgisayar oyunlarından çok ailenizle, kardeşinizle kek, pizza..vs yapın. Ortaya muhteşem bir tat çıkmak zorunda değilJ
  • Arkadaşlarımızdan, sosyal çevremizden soyutlanmayı teknoloji ile telafi edebiliriz. Online görüntülü görüşmelerle hasret giderelim!!
  • Maske bulmanın zorlaştığı bu günlerde maske yapmayı denemeye ne dersiniz?
  • Evde hep beraber film izleyin, satranç oynayın, puzzle yapın. İçinizden geldiği gibi şarkı söyleyin, dans edinJ
  • Evlerinize bakımını yapabileceğiniz bir çiçek koyun (doğanın içinden alıp evinizde can verebilirsiniz, malum çiçekçilere de gitmemek lazım) Bu çiçeğe, corona günleri anısı olarak çok iyi bakın.
  • Kahvenizi, en sevdiğiniz kitaplarınızdan birini alın ve dinginliğin keyfine varın.
  • Çocuklarınızla geçireceğiniz bu bol vakitlerin tadını çıkartın!

 

Bu salgın elbet son bulacak, umutsuzluğa asla kapılmayalım. Evde oturmaktan sıkıldığımız bu günleri de özleyebilme ihtimalini aklınızda tutmanızda fayda var. Muhtemelen böyle bir ev sürecini bir daha yaşamamız çok zor.

 

Bu sebeple #evdekalmayı fırsata dönüştürmek için çabalayın derim ben!

     

Elleriniz temiz, günleriniz sağlıklı olsun..

 
Etiketler: CORONA, GÜNLÜKLERİ…,
Yorumlar
Haber Yazılımı