ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Yazı Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 08:14
 
ÇOCUKLARI ANLAMAK
Gülser Yiğit
dodicocuk@hotmail.com
 
 

Selam; tüm dostlara ve çocuk kalanlara; son günlerde; yapılan diziler, kitaplar ve eğitimcilerin ve danışmanların en çok konuştuğu konu ÇOCUKLUK.

Yaşadığımız ve hissettiğimiz her şey aslında geleceğimizi şekillendirdiğini ve çocukluktaki hatıralarımızın bizim hayatımıza nasıl yön verdiğini her gün izliyor ve görüyoruz! Biz eğitimciler ulaşabildiğimiz ve dokunduğumuz anne-babalara dilimiz döndükçe anlatıyoruz! Neler mi anlatıyoruz! İşte birkaçı!

GÜVEN… Gerçekten güven duygusunu hissettirin; başına ne gelirse gelsin sizin tarafınızdan sevilip korunacağına inanmasını sağlayın.

SEVGİ… Ne olursa olsun sevginin hep var olduğunu kızmanın, uyarmanın, kısıtlamanın istediğine ulaşamamanın sevgisizlik olmadığını net anlatın;

SINIR KOYMA ; Çocuklar çok sever kuralları ama nedenini süresini yaşayacağı deneyimi ve sonucunu söylerseniz ve siz de bu sınırları uygularsanız kendi yaşantınızda çocuklar bu sürece uyar; önemli  olan kuralları koyarken sürdürülebilir ; anlaşılır ve kabul edilebilir sınırlar olmasıdır ve bu konulan sınırlar yarı geçirgen olmalıdır; yaptığı başarılar ve çocuğun bu konuda deneyim kazanması ve uygulamada yaşadığı  hızı görerek her zaman esneklik payı olmalıdır!.. Öyle uzun detaylı bir konudur sınır koyma…

Kahveler içilip uzun uzun konuşulmalıdır bu konu.. Ve mutlaka bu konuda anne-babalar çocukları için okullarından destek almalıdır.

ŞEFKAT; Çocukların anladığı en iyi dil şefkat dilidir; gözlerinizdeki bakış, elinizin içindeki sıcaklık; sesinizdeki melodi şefkati yansıtır çocuğa !..

BEDEN DİLİ; İçimizdeki fırtınalar koparken; çok üzüntü ya da umutsuz ve mutsuzsanız; çocuklara lütfen bunu ifade edin; anlarla ama bunları yok sayıp çocuklarınıza iyi anne-baba oyunu oynarsanız bunu da anlarla ve size olan güvenlerini yitirirler ve maalesef onlar da size duygularını anlatmayı bırakır ve rol yaparlar “Mutu gibi olma “oyunu

DÜRÜST OL; Ne olursa olsun her zaman ve her zaman ona kaç yaşında olursa olsun;  ona dürüst davranın ki her şeyi kendi üzerine almasın; çocuklara doğru açıklamalarını yapmazsanız içini (konunun içini) doldururlar ör./ben kötü bir şey yaptım ya da beni sevmiyorlar, ya da benim yüzümden tüm bu olanlar bunun ne kadar içerikle doldurabileceğini inanın hayal edemezsiniz.

-Onunla bu gün….. oldu ,ve………….. Kişiye kızgınım.

Kahve içip sonra yanına geleceğim! gibi benzer cümlenizde ,mutluluğunuzun sebebini kimin yaptığını benimle ilgili olmadığı anlayıp ,günlük hayatıma çocuk olarak çekilirim!.. İnanın bu kadar kolay.

Sevgili anne-babalar ;çocukluk denilen bu sihirli zamanda ;dilimin döndüğünce anlattıklarıma biraz itina gösterirseniz; bundan sonraki sohbetimizde birlikte yapacaklarımızı konuşuruz!

Sevgi ve huzurla kalın; Umutlu haftalar diliyorum

Sevgilerimle  

                                                                             

 
Etiketler: , , ÇOCUKLARI, ANLAMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı