kehirbar-üst-manset
Yazı Detayı
18 Nisan 2020 - Cumartesi 11:31
 
24 SAAT ANNELİK VE BABALIK
Gülser Yiğit
dodicocuk@hotmail.com
 
 

Merhaba Sevgili dostlarım;

Dışarda mevsim baharmış,  gezen dolaşan (hayvanlar) varmış; günler su gibi akarmış, geçmiyor günler geçmiyor!

Gerçekten büyük; global ve tüm insanları etkileyen bir salgın, ve bilinmezliğin içindeyiz.

Hiç te hazır olmadığımız ve beklemediğimiz zamanlardan geçiyoruz!

Kim derdi ki; gözle görülmeyen bir virüs tüm dünyayı evlerine sokacak ve kimse çıkmayacak,

Evde geçen zamanda unuttuğunuz her şeyi tekrar hatırlayacağız. Bu güne kadar tüm işlerimizi başkalarına yaptırıyorduk ,kahvemizi ,bir lokma yediğimiz poğaçamızı, tatlımızı ve bu tembellik bizi bencil ve öfkeli yaptı!...

Bu şımarık ve bencillik hali her alanda bizi etkisi altına aldı;

Yaptığımız işlerde rekabetin ; çamur atmak ve lekelemek dilini seçtik; bunu bir önceki hizmet aldığımız (manav, bakkal, kuaför, okul v.b.) her alanda yaptık; onların hep olumsuz yönlerini paylaştık ve yani olanın güzelliğinden ,yüceliğinden, harikalarından bahsedip yine bir olumsuzluk ektik yeni güne !

Bütün bu yaşadıklarımıza ders veren bir öğretmen gibi Corona virüs girdi hayatımıza!

Düşünsenize hangi savaş, hangi kazanım ya da hangi hava şartları sizi ve bizi toplum olarak doğadan, denizden, rüzgârdan, çayırlardan, günlük hayatımızdan alı koyar.

İlk günler kaygı ile beraber hepimize iyi geldi!

Tatil gibi; birlikte olmak eğlenceliydi; süreç uzadıkça çocuklar size ve bize sinyaller göndermeye başladı; aynı oyunlardan aynı filmlerden ve daha pek çok onun için düzenlenen her şeyden!

Aklımıza hiç geldi mi bu aralar okullar! Çocukların kesintisiz 7-8 saat zaman geçirdiği mekânlar!

Bizler sizinle ekiptik ve siz çok önemli bir partnerinizi şu anda kaybettiniz! Tüm iş sizlere kaldı!

Onların en çok ihtiyaç duydukları aslında arkadaşları ve akranları onlarla geçirdikleri zaman çok özeldir; birbirlerinden öğrendikleri, davranışlar, oyunlar, konuşmalar yemek yem, yürüme, koşma şeklini özlediler!

Onlar gibi siz de mesai arkadaşlarınızı, kahve sohbetlerini, dışarıda yediğiniz yemekleri, tatilleri özlediniz!

Yapacağımız şeyler aslında; hep birlikte evin içinde kısa rutinler oluşturalım;

Her gün aynı saatte kalkalım ;uyuşunda büyüsün yapmayalım, kendimize ve kuzularımıza ;kısa yürüyüşler yapalım ;evimizin olduğu konum  yürümeye uygun değilse; odaya ,koridora ,banyoya, tuvalete giden oklar ile isimler verelim ve bir sayı boncuğu yapalım evin içindeki turlarını bu boncukla belirleyip hareketlerini sayalım, saymaktan çok hoşlanırlar ip ve top çok iyi hareket materyali ,her gün bir yere kaç tane atladığını  ya da atlayabildiğini yazalım; zamanla öğrenecekler, top çok küçük alanlarda  oyunlar öğretelim ki evdeki küçük kazaları önleyelim ; kazaları önleyelim; balkon uygunsa duvarda değilse ortak sehpa çekerek karşılıklı yakalama ve bir ritim oyunu gibi !...ve daha çok oyun için her gün paylaşımlarda bulunuyoruz!...

Ve bu yoğun ve farklı günlerimiz içinde eşlerimizle olan ilişkimiz; kesintisiz 24 saat ve sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde 48 saat ve dahası; ilişkiler önce bir yalpalanıyor ve sonra oturuyor bence! Sanki dalgalı denizlerde gibiyiz !Gemi limana yanaşarak ve biz bu limanda kavuşacağız günlük hayatlarımıza!...Benim size önerim; dileğim ve ricam; kalplerinizi iyiliğe, sevgiye ve merhameti açın!...

Bizi iyilik kurtaracak! Ne siz ne de ben dünyayı kurtaramayacağız tek başımıza ama! Hep birlikte hareket edersek yaparız iyi şeyler gibi geliyor bana!

Bu zor günlerde sağlıkla ve sevgiyle kalın, sadeleşin, sakin olun; eleştiri dili yerine biz dilini kullanın.    Her olumsuz şeyden sonra gün tekrar doğar!

Geçecek ve biz yine bu yollarda; arınmış yenilenmiş ve birlikte yürüyeceğiz! Kuzulara sevgilerimle herkesi candan  kucaklıyorum!... Sağlıkla kalın

 
Etiketler: 24, SAAT, ANNELİK, VE, BABALIK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı