ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Yazı Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 15:35
 
23 NİSAN 1920
Gülser Yiğit
dodicocuk@hotmail.com
 
 

‘Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı ’ Ne güzel bir ismi var bayramımızın!

Dünya üzerinde pek çok ülkenin inandığı, kendine milli ve dini bayram yaptığı günleri vardır!

Bir milletin; iradesinin kabulü için meclisimizin kurulduğu tarihtir 23 Nisan 1924 ’de bayram olarak kutlanmasına karar verilmiştir.1979 altı ülkenin katılımı ile dünya çocukları da bu bayramı kutlamaya başlamış, ilerleyen yıllarda da daha çok katılımcı ile dünya çocukların; bildiği bir bayram olmuştur!

Sevgili dostlarım; kısacık bir bilgilendirme ile merhaba demek istedim sizlere!

Çok şanslı olduğumuzu, Ne kadar güzel bir lidere sahip olduğumuzu söylemeyeceğim! Hepimiz biliyoruz! Gözlerinde fırtınalı denizlerin dalgası olan; sanki bir güneşe bakar gibi gözlerimizi ısıtan gülüşüyle kadim bir adamdı bizim liderimiz.

Yaptığı her devrim ve reformda bir anlam, bir içerik ve proje vardı! Defalarca düşünüp bir sürü araştırma yapıyordu. Yaptığı her şey kurduğu Cumhuriyet içindi! Bu ulusu yeniden ayağa kaldırmak gibi çok büyük bir misyon üstlenmişti.

Hem çok yorgun, hem çok kırgın ve yaralıydı Halk! Büyük ve uzun bir mücadeleden çıkmıştı Halk ,biz diğer dünya ülkeleri (savaş olmayan ) nerdeyse 15 yıldır çok hızlı bir yol almıştı gelişmişlikte!

Alacağı her karar, her yeni oluşum için; içerde ve dışarda pek çok karşıt düşünceyle savaşıyordu! Hep yaptığı gibi dimdik ve çözüm bulmak için savaşan bir yapısı vardı! Bir günlük gibi tuttuğu Nutuk ’ta bunları tek tek anlatmıştı! Öyle çok şeyi sığdırmıştı ki ,kısacık ömrüne ; dayanamadı bedeni ,taşıyamadı bu kadar yükü ve gitti !...

Ama öyle çok şey bırakarak gitti ki ; hala bu öğretilerin ışığında yol alıyoruz!

Çocuklar en büyük hazinemiz! Saçlarının teline kıyamadığımız; hayatımızın merkezi olan melek yüzlü; güzel gülüşlü çocuklarımız! Öyle masumlar ki, onlara yaptığımız her şey ama her şey onların hayatlarında derin izler açıyor. Çocukluk bizim vatanımızdır! Yaşadığımız çocukluk bizi geleceğe taşır!

Böyle önemli ve gerçek olan çocuklarımızın geleceğine yön verirken, Ulu önderimizin onlara verdiği önemi unutmadan şimdi de biz anne-babalara ve öğretmenlere büyük görev düşüyor! Şimdi çocuklarımız için büyük bir mücadeleye girmeliyiz! Onları gelişen teknoloji ve yaşamın içinde kaybetmek üzereyiz! Atamızın; Türküm, Doğruyum, Çalışkanım. Küçüklerimi sevmek, Büyüklerimi saymak… Andımız! biz bu değerleri unutmak üzereyiz! Çok çok verdik, bu masum çocuklara her şeyi ! Çok çalışmanın, karşılığını çok bilgi sahibi olmak test çözmek olduğunu sandık; onun her istediğini almanın karşılığını; iyi anne- baba olma olduğunu düşündük; zannettik ki çok iyi okullarda zamanı dolu geçsin; çok aktiviteye katılsın bununla; mutlu çocuklarımız olur; olmadı; gülmeyi unuttu melek çocuklarımız! Dostluğu, kardeşliği ve saygıyı bilmeden büyüyorlar! İnsan olmanın en büyük özelliğinin; bizi diğer canlılardan ayıran en büyük şeyin, düşünmek, acımak, empati ve sempati duymak olduğunu unutmadan, unutturmadan; onları geleceğin ışık saçan yıldızları olmaları için çalışmalıyız!

Ben kendi okullarımda ve liderlik yaptığım (danışmanlık )  okullarda çocuklara hep şunu öğretiyorum! Yüce önderimizin ışığında (Hepiniz Bir Atatürk Olabilirsiniz) sadece tekrar tekrar denemeniz ve umutsuzluğa kapılmamalısınız diyorum!

Ve yine mutlu olan başarır diyerek çocukların yüzündeki gülücüğün değerini bilerek eğitiyorum! Onların her ortamda öğreneceklerini biliyorum! Önemli olan onları geleceğe taşırken değer yargılarımızı unutmadan bunları teknolojiyi, matematiği ve pek çok şeyi; harmanlayarak yapalım! Zor değil! Çocuklarımız öyle akıllı ki sadece onları izlemeniz! Ve onun yapabilirliği ölçüsünde eğitelim!

Biz onlar adına kararlar verirken unutmayın; aşırı baskı ve öğreti ile yönettiğiniz çocuklar; Atamızın bize emanet ettiği kutsal vatanımızı yönetecekler!

Yaptığınız her şey sizin –bizim önümüze gelecek; unutmayın ‘ağaç yaşken eğilir ’ insana, doğaya, değerlere saygısı olan; hiç kimse zorbacı, yalancı ve katledici olmaz, yapamaz, çünkü eğitilirken bunlarla eğitilmiştir. Ölümün, çalmanın, kandırmanın ödüllendirildiği oyunlarla dizilerle çocuklarımızı tanıştırmazsak bu erken çocukluk döneminde;

Onlardan vicdanlı, insan, doğa sevgisi olan ve vatanı için her şeyi göze alan kahramanlar yaratırız!

Sevgili Atam; ruhun şad olsun! Senin bıraktığın mirasa sahip çıkıyoruz. Çocuklarımızı yetiştirmekteki görevimizin bilincindeyiz! Onlar gelecek ve gelecek için yapacağımız mücadelenin farkındayız!

Bu bayram bayramların en güzeli!

TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM!

Saygı ve Sevgilerimle

 
Etiketler: 23, NİSAN, 1920,
Yorumlar
Haber Yazılımı