ugur okullari - destop
Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 12:48
 
“Zeytin Dalı Cilvegözü’nün yükünü hafifletecek…”
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Hatay’dan Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nın Cilvegözü’nün yükünü hafifleteceğini söyledi.
Ekonomi Haberi
“Zeytin Dalı Cilvegözü’nün yükünü hafifletecek…”

Reyhanlı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Türkiye’nin terörden arındırdığı Afrin’e açılan, Hatay’ın Kumlu ilçesine bağlı Hamamı Mahallesi’nde yapımı tamamlanarak hizmete giren Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nın hem Reyhanlı’daki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın yükünü hafifleteceğini ve hem de ülke ekonomisine pozitif destek sağlayacağına işaret etti.

 

İHRACAT BAŞLADI…

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası, Başkanı Necmettin Zaroğlu, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan ihracatın başladığının altını çizerek, “Ticaret Bakanlığı’nca açılan ve geçen aylarda sınır ticareti yetkisinin valiliklere verilmesinden sonra, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nda alt yapı işlemlerinin tamamlanması ile birlikte ticaret başladı. İthalat ve transit ticarette ise, akredite olan Suriyeli firmalarla ilgili devam eden soruşturmaların tamamlanmasından sonra ithalat ve 3. ülkelere transit taşımacılığın başlayacak” dedi.

 

Reyhanlı TSO Başkanı Zaroğlu, günde 200-250  TIR kapasiteli olan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nda ihracatla ilgili ticari faaliyetin başladığını vurgulayarak “Suriye’den ithalat ve transit ticarette ise, Suriyeli tüccarlar ve firmaların akredite olanları hakkında soruşturmalar devam ediyor. Halen insani yardım malzemesi taşıyan araçların geçiş yaptığı Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan ihracat dışında ithalat ve 3. ülkelere transit taşımacılığın başlaması ile birlikte, günde ortalama 300-350 TIR çıkış yapabilecek. Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın yükünü de hafifletecek, gümrük kapıları ülke ekonomisine pozitif destek sağlayacaktır” diye konuştu.

TIR’LAR AFRİN CİNDERES’E GİDECEK

RTSO Başkanı Zaroğlu Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan geçiş yapan ihracat malı yüklü TIR’ların gümrük kapısına yakın olan Afrin ilçesine bağlı Cinderes kasabasına kadar gideceğini ve taşıdıkları yükü burada boşaltarak aynı gün yurda dönüş yapacaklarını aktardı.

CİLVEGÖZÜ’NÜN YÜKÜ HAFİFLEYECEK

Öte yandan TSO Başkanı Zaroğlu ve yönetim kurulu başkan vekili Sait Şanverdi ile birlikte Zeytin Dalı Gümrük Kapısı Gümrük Müdürü Elmas Sakarya ve müdür yardımcısı Kenan Palay’ı ziyaret etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Zeytin, Dalı, Cilvegözü’nün, yükünü, hafifletecek…”,
Yorumlar
Haber Yazılımı