SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 17:01
 
Zenginler Atölyesi’nden ‘Mekânın Hafızası’ Projesi…
Hatay’ın Merkez ilçesinde Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği AB projesi kapsamında eski Antakya evlerinin ‘düne dair en tozlanmış hikâyelerini barındıran ‘Mekanın Hafızası’ çalışması yapacak.
Yaşam Haberi
Zenginler Atölyesi’nden ‘Mekânın Hafızası’ Projesi…

Zenginler Atölyesi, 24 genç ismin omuzladığı, en büyük desteğin Avrupa Birliği’nden geldiği, “Mekânın Hafızası’ başlığı altında Antakya Evleri ile en çok da kayıp hikâyeleri gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan bir proje için harekete geçildi.

Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği’nin Antakya için ayağa kalan isimleri, hafta sonunda bir basın açıklaması yaparak, AB (Avrupa Birliği)’nden aldıkları desteği ve bu desteğin omuzladığı “Mekânın Hafızası’ adlı projelerini paylaştılar. Belkisev Konukevi ve Pansiyon’da gerçekleşen basın açıklamasını, Dernek üyelerinden Özge Sapmaz yaparak “Adımızı her ne kadar mahallemizden alsak da, bizleri asıl zengin kılan, sinemadan tiyatroya, müzikten resime, yaratıcı yazarlıktan dijital tasarıma, akla gelebilecek her türlü sanat dalında devinip durduğumuz ve sonunda ortaya çıkardığımız üretimlerdir” dedi.

Özge Sapmaz AB destekli projenin, eski Antakya Evleri Kültürel Tarih Çalışması olduğunu vurgulayarak “Avrupa Birliği Sivil Düşün Programından aldığımız destekle yürüttüğümüz bir çalışmadır. Bu proje ile beraber, Zenginler Mahallesi’nde bulunan 16 ayrı eski Antakya evinin kültürel tarihini açığa çıkarmak üzere, video ve basılı yayın çalışması yapıyoruz. Mekan hikayelerinden derleyeceğimiz kısa filmler ve her mekanın girişine asacağımız ‘Hafıza Panoları’ ile Zenginler Mahallesi’ndeki birlikte yaşam haritasını çıkararak, Hatay’ın kültürel çoğulcu yapısını korumayı ve geliştirmeyi, bu kültürü ulusal ve uluslararası alanda görünür kılmayı ve Hatay’da yerleşik olan halka yönelik birlikte yaşam kültürü hafızası oluşturmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

PROJE 21 ARALIK’TA TAMAMLANACAK

1 Ekim itibariyle başladıkları projelerini 21 Aralık’ta bitirmeyi planladıklarını ifade eden Özge Sapmaz şunları kaydetti: “Proje çıktılarımızı, 21 Aralık günü, bu 16 ayrı mekanın bulunduğu güzergahta yapacağımız ‘Hafıza Yürüyüşü’ ile kamuoyu ile paylaşacağız. Aynı zamanda çekeceğimiz kısa filmleri, ulusal ve uluslararası basın ve medya kuruluşları ile paylaşarak, Hatay’ın bu yönüyle görünür olmasını destekleyeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zenginler, Atölyesi’nden, ‘Mekânın, Hafızası’, Projesi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı