Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 21:14
 
   Zararlı Güneş Işınlarına Dikkat
İskenderun Gelişim Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Yıldız, korunmasız güneş ışınının, deri hastalıklarına ve cilt kanserlerine neden olabileceğine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
   Zararlı Güneş Işınlarına Dikkat

Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması konusunda uyarıda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Yıldız, Güneşin yararlı etkilerinin yanı sıra zararlı etkilerinin de olabileceğin söyledi.

 

İnsanların, güneşten korunmanın, güneş ışınlarının D Vitamini üretimi gibi yararlarını engelleyeceğini düşündüğünü dile getiren Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Yıldız, “Oysa sadece yüz ve el sırtlarının güneşe 15- 20 dakikalık maruziyeti, D Vitamini sentezi için yeterlidir. Daha fazla ve korunmasız güneş maruziyeti; deri yanıklarına, güneş lekelerine ve ileride oluşabilecek cilt kanserlerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşten korunmak önemlidir” dedi. 

 

KORUNMA YÖNTEMLERİ…

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak amacıyla güneş koruyucularının kullanılması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Seda Yıldız, “Sağlıklı bir şekilde güneşten korunabilmek için, dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremi sürülüp, uygulamanın 2 ile 4 saatte bir tekrarlanması gerekmektedir. Koruyucu seçerken; hem UVA, hem de UVB koruyucu filtreleri içeren, en az 30 koruma faktörlü, kişinin cilt yapısına uygun eczane ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Ayrıca mümkün olduğu sürece, 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı, koruyucu kremlerin yanı sıra şapka, gözlük kullanılmalı ve gölge yerler tercih edilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler:  ,  Zararlı, Güneş, Işınlarına, Dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı