Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 18:01
 
“Yılmadan mücadeleye devam edeceğiz...”
İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara ülke bütünlüğüne bakıldığında sorunlar ve kaygıların arttığına dikkat çekerek yılmadan mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
Yaşam Haberi
“Yılmadan mücadeleye devam edeceğiz...”

5 Haziran Dünya Çevre Gününü dolayısıyla basın açıklaması yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, değişen iklimler, sel felaketleri, fırtınalar, eriyen buzul dağları neredeyse her gün gazete haberlerine konu olduğunu kaydetti.

Hava-Toprak-Su kirliliği, ormansızlaşma, asit yağmurları, topraktaki metal kirliliği, endüstriyel tarım ve endüstriyel hayvancılık canlı yaşamı için korkulu bir rüyaya dönüştüğünü vurgulayan Nermin Yıldırım Kara “Kapitalizm, dünyayı ve dünya üzerindeki kaynakların tamamını kendisine açık bir Pazar haline getirmek için Termik Santral projelerini, Kanal İstanbul’u, Madencilik faaliyetlerini, geçiş projelerini ülkemiz ve daha birçok yerde yaşayan insanlar için sorun olarak ortaya koymaktadır” dedi.

 

Doğanın korunması, sorunların önlenmesi yasal bir zorunluluk olduğunun altını çizen Nermin Yıldırım Kara “Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak, kirliliği önlemek, yeşil alanları ve doğal yaşamı korumak hayati öneme sahiptir. Ülkemizin birçok bölgesinde, su kaynaklarımız akarsularımız adeta HES’lere teslim ediliyor. Madenlerimizin vahşice talanı, küresel kriz döneminde bile meydan okurcasına devam ediyor. Eski ve kirli teknolojiler ülkeye yayılıyor, yaşam alanlarımız plastik atıkların çöplüğü olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.

Dünya ile birlikte yaşanılan salgın sürecinde, özellikli olan bu döneminde yapılan birçok akademik çalışma işaret eden Nermin Yıldırım Kara “Kömür kullanımı sonucunda ortaya çıkan Partikül maddelerin Covıd-19, Corona virüsleri yaşatması ve uzak mesafelere dağıtması, ayrıca kömür kullanımının neden olduğu hava kirliliğinin de salgın sürecinde ölümleri arttırdığına ilişkin etkisi olduğu, İtalya ve ABD’de ki ölüm dataları incelendiğinde Corona Virüslerin Mutasyona uğrayarak insanlara geçiş yapabilme ve hasta etme özelliği kazanması tüm bulguları ile birlikte değerlendirilmektedir. Bu bakımdan, aynı gökyüzü altında yaşadığımız insanlık için küresel salgınların bir felakete dönüşmemesi için doğayla barışık bir yaşamı benimseyen taleplerin dikkate alınma zamanıdır” şeklinde konuştu.

Doğanın en önemli parçası olan insanlığın, kar hırsı ile doğal kaynakları talan etmekten vazgeçmediği takdirde canlı yaşamının sürdürülebilir olmasının imkansız hale geleceğini sözlerine ekleyen Nermin Yıldırım Kara şunları kaydetti: “Çünkü Dünyamız için bulgular alarm verici olup Acil önlemler alınmalıdır. 2020 yılı Doğa ile Barış içerisinde yaşamanın dönüm noktası olmalıdır. Ekolojik yıkımla mücadele etmede yüreklerimizi birleştirmeliyiz…”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Yılmadan, mücadeleye, devam, edeceğiz...”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı