ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 13:23
 
Yetki Belgesi Olmayan 31 Mart Son Gün
Türkiye genelinde yüzbinlerce emlakçıyı ilgilendiren yetki belgesi başvuru süresi 31 Mart'ta doluyor. Başvuru yapmayanlar, belge almayanlar 1 Nisan itibariyle emlakçılık yapamayacak.
Ekonomi Haberi
Yetki Belgesi Olmayan 31 Mart Son Gün

 Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar 5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiş ve gayrimenkul alım satım ve kiralama işiyle uğraşanlara yönelik yetki belgesi şartı getirilmişti.

Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise m2 şartı gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih ise son olarak 31 Mart 2021'e kadar uzatılmıştı.

Başvuru yapmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarihten sonra staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirmek zorunda olacak.

Düzenleme kapsamında yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlara tapuda işlem yasağı gelirken, söz konusu kişilerin belgesiz olarak internet sitelerine de ilan girişi yapmasının önüne geçiliyor. İnternet portallarına sahibinden olarak gayrimenkul ilanı girilmesi halinde ise ilanı giren kişiden vekalet veya tapu isteniyor.

Yetki belgesiz kayıt dışı olarak emlakçılık yapmayı sürdürenlere yakalanmaları halinde3 bin TL'den başlayıp işlemin türüne göre 10 bin TL'ye kadar çıkacak ve ilgili bakanlık bu cezaları 10 katına kadar uygulamakla da yetkili olacağı öğrenildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yetki, Belgesi, Olmayan, 31, Mart, Son, Gün,
Yorumlar
Haber Yazılımı