kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
13 Ağustos 2021 - Cuma 14:17
 
Yazın böbrek taşı görülme sıklığı artıyor!
İskenderun Palmiye Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Diker hava sıcaklıklarının, böbrek taşı oluşumuna önemli bir etkisinin olduğuna dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Yazın böbrek taşı görülme sıklığı artıyor!

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Diker Özellikle yaz aylarında taş oluşumunu önlemenin en iyi yönteminin su tüketimi olduğunu söyledi.

SU TÜKETİMİNİ İHMAL ETMEYİN!

Günlük en az iki litre su tüketiminin taş oluşum ihtimalini azalttığını söyleyen Op. Dr. Yusuf Diker, “Böbrek taşı, böbrek kanallarında bilinmeyen nedenlerden bazı minerallerin birleşerek oluşturduğu sert yapılardır. Günlük içilen su miktarının azlığı, taş oluşumu riskini de arttırmaktadır. Bununla beraber hava sıcaklığıyla vücutta sıvı yaşanan sıvı kaybı, taş oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında mümkün olduğunca sıcaktan uzak durulmalı ve günde en az iki litre su tüketimine dikkat edilmelidir” diye konuştu.

 

BÖBREK TAŞI TEDAVİSİNİ İHMAL ETMEYİN!

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen böbrek taşında en belirgin şikâyetin ağrı olduğunu belirten Op. Dr. Yusuf Diker, “Böbrek taşları, idrar akışını engelleyerek böbreğin fonksiyonunu bozar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, hasta üroloji doktorunun kontrolünden geçmesi gerekir. Büyümeye eğilimli taşlar zamanla tedavi edilmediği takdirde, önemli sağlık sorunlarına yol açabilmekte, hatta böbrek iflasına sebep olabilmektedir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yazın, böbrek, taşı, görülme, sıklığı, artıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı