ugur okullari
Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 18:59
 
Yayladağı çilek üreticinin yüzü güldürüyor…
Hatay'da devlet desteğiyle 25 dekarla üretime başlayan, bu yıl ekim alanı 2 bin 500 dekara çıkan ve 7 bin ton ürün bekleyen Yayladağı çileği üreticilerinin yüzü gülüyor.
Yaşam Haberi
Yayladağı çilek üreticinin yüzü güldürüyor…

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde Kaymakamlık teşvik ve destekleriyle yaklaşık 10 yıldır ekilen çileğin, yetiştirildiği ekim alanı 2 bin 500 dekara ulaştı. Farklı aroması ve uzun raf ömrüyle yoğun talep gören çileğin bu sezon büyük çoğunluğunun yurt dışına ihraç edilmesi için gerekli bağlantılar kurulduğu bildirildi.

 

Yaklaşık iki hafta sonra ilk hasadın yapılacak Yayladağı çileğinde bu yıl 7 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor. Çilek tarlalarını ziyaret eden, üreticilerden bilgi alan Yayladağı Kaymakamı Tahir Yılmaz, kaymakamlık, sivil toplum kuruluşları, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi destekleriyle bu yıl çilek üretim alanının daha da arttırıldığını kaydetti.

 

Kaymakam Yılmaz, hasada az kaldığını, bu sezon çiftçinin 7 bin ton çilek beklentisi içerisinde olduğunu belirterek “Yaptığımız çalışmalar neticesinde üretilen çileğin yüzde 70'inin ihraç edilmesini öngörüyoruz. Geriye kalanları ise yurt içi pazarında satacağız. Bununla ilgili çok fazla talep var. Yayladağı Çileği aynı zamanda ilçede ciddi bir istihdam alanı oluşturdu. Yaklaşık 400 hane, yani 2 bin kişi çilek sayesinde gelir elde ediyor. Yayladağı çileğimizin aroması, lezzeti ve ayrıca raf ömrünün uzun olması diğerlerine göre fark yaratırken, hasat süresi de 4-5 aya yayılmaktadır” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yayladağı, çilek, üreticinin, yüzü, güldürüyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı