ugur okullari - destop
Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 11:07
 
Yanlış algılardan uzaklaşma çağrısı
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç Samandağ’da 3 bin hektarlık orman varlığı kaybının yanı sıra yaban hayatının da ciddi biçimde etkilendiğinin gözlendiğini belirterek “Ormanlar gibi biz de yangınla yaşamaya uyum sağlamalıyız!” dedi.
Yaşam Haberi
Yanlış algılardan uzaklaşma çağrısı

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, 5. günün sonunda Orman Genel Müdürlüğü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde yangının kontrol altına alındığını belirterek “Batıayaz, Yaylıca, Yaylacık ve Seldiren mevkilerini etkisi altına alan yangın boyunca yaklaşık 3000 hektarlık orman varlığı kaybının yanı sıra yaban hayatının da ciddi biçimde etkilendiği gözlendi. Derneği temsilcilerimizin yangın sahasındaki incelemeleri sırasında tesadüfen kameraya yansıyan görüntülerde bir karacanın yangın sahasından can havliyle uzaklaşmaya çalışması da buna örnek olarak verilebilir. Hatay Tabiatını Koruma Derneği olarak; hemen her orman yangını sonrasında içimizde yaşadığımız üzüntüye bir nebze olsun su serpmek adına vatandaşların çağrısına kulak vermeye çalışan idarecilerin, sivil toplum temsilcilerinin, akademisyenlerin ve medyanın üzerindeki sorumluluğu tekrardan hatırlatma gereği hissediyoruz” diye konuştu.

 

Hatay Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Üyesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim elemanı Dr. Okan Ürker yaptığı açıklamada; yangınların oluşumundan, söndürülmesine kadar geçen süre içindeki yönetim tedbirlerinin gerekliliğine ve doğruluğuna katılmakla beraber, yangın sonrası alınmaya çalışılan tedbirlerin popülist yaklaşımlardan ziyade bilimsel temelli ekolojik yaklaşımlar içermesi gerektiğini ifade etti.

 

Dr. Ürker, şunları kaydetti: “Yüzbinlerce yıldır yangınlara adapte olmuş kızılçam ormanları ve makiliklerin belirli zaman aralıklarında (40-50 yılda bir) tekrardan yanarak çimlenmek zorunda olduğu gerçeğini göz önünde tuttuğumuzda, yangın sonrasında çok kısa süre içerisinde on binlerce çam fidanını dikmenin yeniden orman kurmaktan ziyade orman yangınlarını daha da arttıracak boş bir çaba olacağına işaret etmektedir. Vatandaşlarımızın yangın sonrası arazinin imara açılması gibi şehir efsanelerine itibar etmemeleri, yanık sahanın kendi haline bırakılmasının bir sonraki orman oluşumu açısından gerekliliği hususunu bir kez daha vurgulamak gerek. Hatay Tabiatını Koruma Derneği olarak idarecilerimize ve aydınlarımıza, vatandaşların kamu-medya-STK-akademi işbirliğinde orman yangınları ile alakalı olarak bilimsel temelli doğrularla donatılarak yanlış algılardan uzaklaştırılması gerektiği çağrısında bulunuyoruz…”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yanlış, algılardan, uzaklaşma, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı